Projekt naukowo-badawczy jest realizowany w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Prowadzony przez nas projekt badawczy dotyczy narzędzia sprawdzającego umiejętności morfosyntaktyczne (czyli gramatyczne) dziecka. Narzędzie, które badamy — Zadanie Powtarzania Zdań, jest już powszechnie używane zarówno w języku polskim, jak i innych językach. W ramach naszego projektu chcemy sprawdzić, czy poboczne cechy procedury, jak przeprowadzenie zadania w formie online, zamiast w formie stacjonarnej lub wykorzystanie innej formy graficznej w narzędziu, wpływa na wynik dziecka w zadaniu.
Udział w naszym badaniu wiąże się z uczestnictwem w dwóch spotkaniach ( około 20-30 minut), w zależności od wariantu oba spotkania odbywają się online lub oba odbywają się stacjonarnie. Badanie ma ciekawą dla dziecka formę. Dziecko zostanie poproszone o wykonanie trzech zadań. Jedno zadanie będzie polegało na powtarzaniu przez dziecko usłyszanych zdań. Kolejne − na wskazywaniu obrazków na tablecie. Ostatnie zadanie zaś polega na wskazywaniu odpowiednich uzupełnień wzoru graficznego z książki. Dziecko będzie mogło w każdym momencie zrezygnować z dalszego udziału w badaniu bez podania przyczyny.
Podczas badania dziecka chcielibyśmy nagrywać badanie na dyktafon, aby móc lepiej zakodować odpowiedzi dziecka. Przed badaniem będziemy Państwa prosić o wyrażenie na to zgody. Podczas nagrania nie będziemy pytać o żadne dane identyfikujące. Wykorzystamy nagranie jedynie do zakodowania wyników, a następnie zniszczymy.
Badania są całkowicie anonimowe i uzyskały pozytywną opinię Komisji Etycznej. W każdym momencie zarówno Państwo, jak i dziecko możecie wycofać się z udziału w badaniu.
W ramach podziękowania za udział w badaniu Dziecko otrzyma prezent w postaci książki po polsku lub w przypadku badań, online - e-voucher 10Euro/10 Funtów/50zł, natomiast dla Rodzica niezależnie od wariantu badania przewidziany jest e-voucher o wartości 50 zł/10 Euro/10 Funtów do sklepu Empik lub Amazon.
Zadania są prowadzone w języku polskim.
Dalsze informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej bit.ly/badaniajezykowe oraz na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/LH.Lab.APS
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w badaniu lub mają Państwo pytania, prosimy o kontakt. Wasze zaangażowanie i współpraca mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia dwujęzyczności i wspierania rozwoju językowego dzieci.
Email: nbanasik@aps.edu.pl Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/projektjezyk
link do PROJEKTU dotyczący dzieci w wieku 5-6 lat, dwujęzycznych (polski-angielski, polski-niemiecki).
|