JUŻ WKRÓTCE MATURA
Bezlistne gałęzie sydnejskich jakarand, prawie w oczach znikają już pod błękitnymi parasolami kwiecia. To najwyższy czas, aby ‘przysiąść fałdów’ - czyli zabrać się do intensywnej powtórki. Wszak australijskie jakarandy, to jak polskie kasztany. Chociaż czas kwitnienia dzieli je blisko pół roku - tak jedne jak i drugie stanowią symbol nieuchronnie zbliżającej się matury.
Egzaminy maturalne organizowane są w każdym ze stanów Australii indywidualnie. Dotyczy to przygotowania arkuszy z pytaniami, ustalenia terminów poszczególnych przedmiotów a także oceniania prac uczniów.
Wyjątkiem są tzw. 'małe języki’. Do nich zalicza się także polski. Egzaminy maturalne są w tym przypadku organizowane centralnie. Tak więc uczniowie z całej Australii, którzy wybrali język polski jako jeden ze swoich przedmiotów maturalnych, zasiądą do egzaminu pisemnego we wtorek, 15 października. Wszyscy otrzymają identyczne arkusze z tekstami i pytaniami oraz takie same nagrania tekstów słuchowych. W Sydney, rano będą zdawać pierwszy egzamin z angielskiego (są dwa) a od godz. 2.00 do 4.40, po południu, odbędzie się pisemny egzamin z języka polskiego. Oczywiście, ze względu na różne strefy czasowe, może to być to o różnych godzinach w każdym ze stanów.
Sydnejscy maturzyści będą zdawać język polski każdy w swojej szkole, do której uczęszczają codziennie. Do matury przystępuje ich w tym roku dwadzieścioro. Uczyli się w trzech ośrodkach – Campusach Secondary College of Languages: w Ashfield, Chatswood i Liverpool. Wszyscy otrzymali swoje świadectwa I wyróżnienia w sobotę, 28 września, podczas zorganizowanej w każdym z tych ośrodków uroczystości.
Maturzyści języka polskiego z ośrodka w Chatswood postanowili serdecznie pożegnać jedną z australijskich dyrektorek, która tego dnia odchodziła na emeryturę. Ubrani w narodowe stroje wręczyli jej kwiaty, dziękując za opiekę w ciągu sześciu lat nauki w tym ośrodku. Sebastian oczarował wszystkich przepięknym wykonaniem Legendy Henryka Wieniawskiego. Paruset maturzystów różnych języków, dyrekcja, nauczyciele a także wielojęzyczni rodzice siedzieli jak zaczarowani, śledząc każdy dźwięk, każde poruszenie smyczka w dłoniach utalentowanego Polaka.
Teraz maturzyści z Chatswood zapraszają swoich kolegów i koleżanki z pozostałych ośrodków do Marayong. W niedzielę, 13 października w Kościele Matki Bożej Królowej Polski będzie sprawowana o godz. 11.00 Msza św w intencji maturzystów języka polskiego z całej Australii. O godz. 12.00 planowane jest nieformalne spotkanie w sali Jana Pawła II Będzie możliwość przećwiczenia Poloneza na Bal Maturalny. Pani Urszula Lang z ‘Lajkonika’ obiecała pomóc.
|
Reprezentując Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Australii, a także polskie klasy z sydnejskiego ośrodka w Chatswood, przesyłam wszystkim maturzystom języka polskiego z całej Australii życzenia sukcesów. Wy Kochani, wybierając język polski do matury, udawadniacie co jest najcenniejsze! Związek z polskością, potwierdzony udokumentowanym egzaminem maturalnym, to bezcenny skarb, którego nic ani nikt Wam nie odbierze. Życzę Wam opanowania i spokoju na sali egzaminacyjnej. Pamiętajcie o dokładnym, co najmniej dwukrotnym przeczytaniu każdego pytania. To połowa sukcesu!
Życzę Wam zasłużonego odprężenia po egzaminach.
Marianna Łacek OAM z Chatswood
|