Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 listopada 2024
Vale Ernestyna Skurjat-Kozek
Ania Zamecznik

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o odejściu na wieczny odpoczynek mej przyjaciółki, wielkiej działaczki Polonijnej, Ernestyny Skurjat-Kozek. Spotykałyśmy się, gdy jeszcze pracowała w Radio SBS i oprowadziła mnie, jako współradiowca, po pomieszczeniu radiostacji. Następnie, gdy przeszła na emeryturę, założyła witrynę Puls Polonii, aby przekazywać nowiny dotyczące poczynań Polonii w Australii najnowszą wtenczas technologią i wtedy zaczęła się jej ciężka praca. Nie wystarczało, że nocami montowała artykuły, zdjęcia i wideo na witrynę, to jeszcze rozpoczęła dialog Polonijno-Aborygeński, z plemieniem Ngarigo, aby zachować nazwę Góry Kościuszki; realizując ten cel, delegacja tego plemienia dwukrotnie odwiedziła z Nią Kraków. Dodatkowo zainicjowała organizację Kościuszko Heritage, która wyrosła z Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii. Od czasu do czasu, przysyłała artykuły do „Tygodnika Polskiego”, aby rozszerzać wiedzę społeczną o Pawle Edmundzie Strzeleckim.

W lutym roku 2007, urządziła inauguracyjny koncert muzyczny na Górze Kościuszki z odszukanymi utworami Tadeusza Kościuszki. W tym koncercie zaangażowała nie tylko Polonijnych muzyków, ale także i Australijskich. Kilka miesięcy później następny program koncertowy był bardziej ambitny i odbył się „Mound and Mount Kościuszko Festival” który po dwóch latach przemienił się w „Kozzie Fest”. W 2011 zamiast „Kozzie Fest” odbył się „Day of Fun at Kościuszko Run”, zaś rok później „Over the Moonbah Festival” i w 2013 „Dream Lights”. Stale poszukiwała współpracowników, lecz największa miara pracy zawsze spadała na nią i na jej męża Andrzeja. Film dokumentalny „Muzyka Kościuszki na Górze Kościuszki”, wynikający z tej współpracy, wysłany na konkurs „Polskie Ojczyzny 2007” zdobył drugie miejsce i po nim nagrano kolejne – między innymi „Strzelecki’s Humanitarian Deeds in Ireland” w 2013r., „Kościuszko: Polska jeszcze zatańczy” w 2016r., oraz „Z Kopca na Górę Kościuszki" w 2017. Wspólnym staraniem wydali także kilka opracowań w formie książek i naukowych referatów dotyczących Pawła Edmunda Strzeleckiego.


W roku 2021 rozpowszechnili akcję po pożarową „Polish help to the Kościuszko National Park”. Ważna spuścizna pozostała po dwóch konkursach zorganizowanych przez nią; „Kościuszko Bicentenary” w 2017r., oraz „In the Spirit of Strzelecki” w 2023. Liczne wiersze, piosenki i dzielą plastyczne będą dalej świadczyć o tych wielkich patriotach dzięki jej staraniom, a te starania były na wielu etapach. Gdy wysłałam jej wiersz to ona przekazała go przyjaciółce, aby wyszła z tego pieśń, która zdobyła nagrodę. Tak samo, gdy w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości Polskiej po Wielkiej Wojnie w Polsce w roku 2018 zorganizowano I Międzynarodowe Forum Mediów Polonijnych, to, chociaż sama nie mogła w nim uczestniczyć, pomagała innym, aby uczestniczyli.

Zmarła 20 października 2024 – Niech Jej ta australijska ziemia będzie lekka na Wieczny Odpoczynek.


Za jej wieloletni wkład społeczny, przyznano jej w 2011 r. „Zloty Krzyż Zasługi Polskiej Rzeczpospolitej", zaś w 2017 r. Polska Fundacja Kościuszkowska odznaczyła ją medalem „Zasłużona dla Tradycji Kościuszkowskiej”.

Ania Zamecznik

Redakcja „Tygodnika Polskiego” składa szczere kondolencje prof. Andrzejowi Kozek oraz pozostałym bliskim śp. dr Ernestyny Skurjat-Kozek.

Wierzymy, że pamięć o Pani Ernestynie przetrwa wśród członków naszej społeczności w Australii, a to co udało się Jej osiągnąć, będzie kontynuowane przez następne pokolenia Polaków.

Cześć Jej pamięci!

Od Redakcji: Jest to przedruk - za zgodą Redakcji - artykułu Ani Zamecznik, który originalnie ukazał się w Tygodnku Polskim.