W Snowy Mountains trwa budowa SNOWY-2.0, drugiego po SNOWY-1 systemu przepompowni wody górskiej w Australii mającego na celu stworzenie nowych elektrowni wodnych i przyjaznych dla środowiska źródeł energii elektrycznej. Jako uboczny skutek wkroczenia Wielkiego Przemysłu w naturalne środowisko Gór Śnieżnych obserwujemy również intensywną rozbudowę przemysłu turystycznego w okolicach Góry Kościuszki.
Pisaliśmy o tym w Pulsie w 2018 r. oraz w 2021 r.
Właśnie dostaliśmy informację o zakończeniu budowy i otwarciu dla turystów 56-kilometrowego szlaku turystycznego. Wiedzie on poprzez Monero Ngarigo Country w Kosciuszko National Park.
Szlak turystyczny z utwardzonymi ścieżkami (miały to być również i żelazne kraty jak na trasie z Thredbo do Rowson Pass) rozpoczyna się w Bullocks Flat, wiedzie przez Perisher Valley do Charlotte Pass, na Górę Kościuszki i dalej przez Main Range oraz Blue Lake do Snowy River, po czym prowadzi nowym szlakiem do Guthega Dam Wall.
Całość jest zalecana do przejścia w ciągu czterech dni.
Otwarta nowa trasa stwarza wspaniałą okazję w czasie nadchodzącego sezonu urlopowego do górskich wędrówek w okolicy Góry Kościuszki.
Szlak ten ma jednak niewiele wspólnego z tak ciekawą dla Polaków trasą Pawła Edmunda Strzeleckiego z 1840 r, gdy nazywał najwyższy szczyt gór nazywnych lokalnie Muniang.
W czasach Strzeleckiego nie było wtedy jeszcze dróg ani z Jindabyne (~1902), ani Alpine Way (~1998), ani wyciągu z Thredbo i żelaznej kraty do łatwego wejścia na Górę (~1980).
Strzelecki wraz z Jamesem Macarthurem wszedł od strony Geehi (-36.38522/148.18050), od zachodniej strony, przez Hannels Spur (obecna nazwa) na szczyty pasma gór Śnieżnych.
Prowadzeni byli przez Aborygeńskich przewodników: lokalnego Jackiego (z Welaregang) oraz Charliego Tarra (z okolic Goulbourne). Przewodnicy pozostali w okolicy Byatts Camp (-36.43112/148.23857) a Strzelecki i Macartur powędrowali na szczyt, który od zachodniej strony Gór wyglądał na najwyższy, a który dziś nosi nazwę Mt Townsend (-36.42297/148.25861).
Na Mt Townsend Strzelecki wyciągnął swe przyrządy pomiarowe i stwierdził, że dalsza, odległa o jakieś 3 km góra jest trochę wyższa od tej, na której stali.
Widok z lotu nad Górę Kościuszki 2023-11-19, na pierwszym planie Mt Townsend (Zdjęcie K.Kozek) |
Strzelecki z pompą, w obecności Macarthura, nisko się kłaniając i zamaszyście zdejmując kapelusz z głowy, nazwał ten najwyższy szczyt Mt Kosciuszko (-36.45588/148.26346)((nazwa Mt Kosciusko była używana do 1997 r.)
Tak o tym pisał Macarthur [2,3]
Zanim rozstałem się z Hrabią, ten powiedział mi o swym zamiarze
zarejestrowania swego pobytu na najwyższym szczycie Australii poprzez związanie
nazwy Kosciusko z naszą udaną wspinaczką. Odczuwałem głęboki szacunek i
wielką sympatię dla mego przyjaciela, który zdjąwszy kapelusz z głowy nazywał
górę imieniem Polskiego Patrioty.
Z kolei sam Strzelecki tak pisał w swym oficjalnym raporcie z wyprawy [1,3]:
Szczególny kształt tego wzniesienia uderzył mnie z wielką mocą, bowiem
podobne było do kopca wzniesionego w Krakowie nad grobem patrioty Kościuszki,
i chociaż w obcym kraju, na obcej ziemi, ale wśród wolnych ludzi, którzy cenią
wolność i jej zwolenników, nie mogłem się oprzeć nie nadając mu nazwy Mount Kosciusko.
Na Górę Mt Kościuszko Strzelecki poszedł już sam. Macarthur usatysfakcjonowany rozpoznaniem, że okolica nadaje się do wypasu owiec powrócił do obozowiska przygotowanego przez Charliego i Jackiego.
Owce rzeczywiście były tam później wypasane aż do lat 1960-tych, gdy Kosciuszko National Park w ramach ochrony przyrody zakazał wypasu.
[1]Andrews, A.E. Kosciusko, the mountain in history. Tabletop Press O'Connor,
Canberra 1991.
[2] Daley, C. Count Paul Strzelecki’s Ascent of Mt Kosciusko and Journey through
Gippsland The Victorian Historical Magazine t.19, nr 2, str. 41-53, 1941
[3] Kozek, A. Testament Kościuszki - Australijska Perspektywa, str 169-180, Konferencja Naukowa [b]Tadeusz Kościuszko, Historia, Współczesność, Przyszłość. Relacje i zależności[/i] Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Kraków 2017, pod redakcją Marii Jolanty Żmichowskiej. |