Czwartkowe wydanie The Sydney Morning Herald z 19 grudnia, było bezsprzecznie najbardziej oczekiwaną gazetą. Oprócz codziennych wiadomości lokalnych, krajowych i międzynarodowych dołączony został bowiem kilkunastostronicowy dodatek najlepszych wyników maturalnych za rok 2024. Wśród wyróżnionych znalazły się prawie wszystkie nazwiska tegorocznych maturzystów języka polskiego. Wszak jednym z przedmiotów maturalnych jest także język polski. Na poziomie 2Units (100 punktów) polski ma taką samą wartość jak chemia, fizyka, angielski (standard i advanced) matematyka 2- unitowa itp.
Dlaczego jest to takie ważne? Należy wyjaśnić, że w Australii do przyjęcia na studia liczy się tylko rezultat ATAR (Australin Tertiary Admision Rank). Ten czterocyfrowy wynik, z dwoma miejscami po przecinku (99,99) kalkulowany jest jako suma wyników z poszczególnych przedmiotów jakie uczeń wybrał do matury. Liczy się 10 najlepiej zdanych ‘Units’. Czyli przeważnie pięć 2-unitowych przedmiotów. W przypadku trzy- , a nawet 4 – unitowych jest tych przedmiotów oczywiście mniej.
Generalnie rzecz biorąc w Australii do przyjęcia na uniwersytet nie obowiązuje układ wybranych przedmiotów, tak jak to jest w Polsce. Wyjątek oczywiście stanowią studia artystyczne (muzyka, malarstwo). W przypadku, kiedy wysoka punktacja pozwala studentowi dostać się na prestiżowy kierunek, np. na medycynę, a nie zdawał na maturze ani chemii, ani biologii, które są tam potrzebne, uczelnia organizuje dla już przyjętych wakacyjny kurs pomostowy (bridging course).
Te wyjaśnienia są konieczne, aby zrozumieć jaką wymierną korzyść przynosi zdawanie na maturze języka polskiego. Dla wszystkich, bez wyjątku, język polski jest najlepiej zdanym przedmiotem maturalnym. Dla zdecydowanej większości jest jedynym przedmiotem zdanym na ‘Band 6’ co oznacza 20 punktów w ATAR. Z nadzieją uzyskania Band 6 z każdego innego przedmiotu, rodzice nie wahają się płacić za korepetycje – oczywiście, czasami trzeba. Ale tutaj, z polskiego, Band 6 leży na przysłowiowym talerzu. Zupełnie za darmo. Tylko sięgnąć.
A oto nazwiska opublikowanych pięciu najlepszych z języka polskiego
1. Maria Biliniewicz – Chatswood 2. Zuzanna Mrożewska – Chatswood 3. Anya Victoria Bieńkowska – Liverpool 4. Apolonia Romanowska – Chatswood 5. Susanah Grzyś – Ashfield
Nazwiska pozostałych dziesięciorga również znalazły się wśród wyróżnionych za uzyskanie ‘Band 6’.
Aby zapewnić przyszłemu maturzyście jak najlepszy start istotne jest, już od 7 klasy zapisać dziecko do jednej z polskich klas Secondary College of Languages. Tam od samego początku przygotowujemy ich z myślą o przyszłej maturze. Wszystkie nauczycielki muszą mieć uznane kwalifikacje australijskie i uczą w australijskich szkołach. Ucząc języka polskiego, zwracamy także uwagę na język angielski. Zasady analizy tekstów literackich prozy, poezji i dramatu, obowiązują tak w jednym jak i w drugim języku. Nasi uczniowie to doceniają – rodzice też.
Intensywne lekcje polskiego trwają dwie godziny w klasach młodszych i trzy w klasach maturalnych. I co dla wielu, a śmiem twierdzić dla nas wszystkich ważne – lekcje są zupełnie bezpłatne. Odbywają się w nowoczesnych, doskonale wyposażonych szkołach. Zarówno pensje nauczycieli, jak i pracowników administracji pokrywa Departament Edukacji. Jedyne zalecenie dla uczniów, to aby posiadali własny słownik, z którego mogą korzystać podczas wszystkich egzaminów, łącznie z maturalnym.
Niewiele jest krajów na świecie tak dbających o dwujęzyczność swoich obywateli, jak czyni to wielokulturowa Australia. Tylko od nas zależy na ile my to wykorzystamy. Od liczby zapisanych uczniów zależy ilość utworzonych klas, a więc lepsze warunki nauczania. Korzystają z tego inne narodowości, posyłając do klas SCL dzieci nawet już od 5 klasy szkoły podstawowej. Przepisy na to pozwalają. Do naszych, polskich klas na razie przyjmujemy uczniów szkoły średniej, czyli od 7 klasy. Gdyby podjęta została inna decyzja, dotycząca przyjmowania klas 5 i 6, nie omieszkamy Państwa poinformować.
Przedstawimy teraz Państwu naszych tegorocznych maturzystów języka polskiego, podobnie jak uczyniłyśmy to na Balu w Klubie Polskim w Bankstown. Wtenczas nie znaliśmy jeszcze wyników.
Maturzystki z Liverpool (nauczycielka, Pani Monika Bray):
Anya Bienkowska zajęła trzecie miejsce w Polskim HSC i jej imię jest na liscie TOP Achievers 2024, co świadczy o jej ambicji, pracowitości i niezwykłej ciekawości świata. Zawsze pełna energii i poczucia humoru, inspiruje innych swoim podejściem do życia. Marzy o podróżach po świecie, zanim zdecyduje się na dalszą edukację. W przyszłości chciałaby studiować i pracować w Polsce, aby pogłębiać więź z kulturą i historią Polski.
Magda Kawa zdobyła Band 6 w polskim HSC i marzy o studiach dentystycznych. Zarówno ona, jak i jej rodzina, są głęboko związani z Polską oraz jej tradycjami i historią. Magda tańczyła w polskim zespole folklorystycznym, promując kulturę i muzykę swojego kraju. Jest wspaniałym przykładem młodej kobiety, która dzięki dedykacji i ciężkiej pracy dąży do osiągnięcia swoich celów.
Sophie Górnik ukończyła Polish HSC z wynikiem Band 6 i marzy o zostaniu architektem, wzorując się na swoim bracie. Jej wyjątkowy talent do rysunku z pewnością pomoże jej osiągnąć sukces na studiach. Sophie jest ambitną i zdyscyplinowaną uczennicą, która poważnie podchodzi do swoich obowiązków i stawia sobie wysokie wymagania. Dzięki swojej determinacji z pewnością zrealizuje swoje marzenia o karierze w architekturze.
Maturzyści z Ashfield (nauczycielka, Pani Gosia Vella)
Zuza Grzys. Zuza to ambitna uczennica, wyróżniająca się pracowitością i doskonałą organizacją pracy. Choć naukę w polskiej szkole zaczęła dopiero w 10. klasie, języka polskiego uczyła ją od wczesnego dzieciństwa mama. Ma szerokie zainteresowania: książki, jazdę konną i polskie kino. Po maturze planuje podróż do Anglii, Polski i Dubaju, a potem studia z mechatroniki i nauk ścisłych. Marzy o pracy jako biolog morski lub weterynarz zajmujący się dzikimi zwierzętami. Wybrała temat maturalny: „Życie i twórczość Jacka Komana”.
Małgosia Oszywa. Małgosia to uczennica o wyjątkowych zdolnościach językowych i muzycznych, a także ogromnym zaangażowaniu w naukę języka polskiego. Urodziła się w Australii, ale dzięki rodzicom i dziadkom nauczyła się mówić po polsku. Na naukę języka polskiego w szkole zdecydowała się w klasie 11. Pasjonuje się muzyką, grą na pianinie i flecie. W przyszłości planuje studia z architektury na UTS i marzy o pracy jako architekt. Jej temat maturalny to: „Życie i twórczość Fryderyka Chopina”.
Julia Wells. Julia to bardzo zdolna i pogodna uczennica, która zawsze entuzjastycznie uczestniczyła w naszych lekcjach. Urodzona w Australii, od dzieciństwa posługuje się językiem polskim, pielęgnując rodzinne korzenie ze strony swojej mamy. Do polskiej szkoły dołączyła dopiero w 11. klasie. Pasjonuje się zwierzętami i marzy o podróżach. Po maturze planuje studiować pielęgniarstwo, a w przyszłości pracować jako pielęgniarka lub ratownik medyczny. Wybrała na temat maturalny: „Polskie obyczaje i tradycje wielkanocne”.
Amelia Zbikowski. Amelka to ambitna i zdolna uczennica, która zawsze mogła być wzorem do naśladowania. W 2012 wraz z rodzicami i bratem imigrowała do Australii. Amelka uczęszczała najpierw do polskiej szkoły w Randwick, a później kontynuowała naukę w SCL. W wolnym czasie pasjonuje się muzyką, zwłaszcza śpiewem. Po maturze planuje odwiedzić Polskę, a w przyszłości marzy o studiach medycznych i pracy jako lekarz. Jej temat maturalny to : „Polskie obyczaje i tradycje wigilijne”.
Mikołaj Głogowski. Mikołaj to ambitny i wszechstronnie uzdolniony uczeń, który zawsze imponował nam swoją wiedzą na temat Polski. Urodził się w Niemczech, ale czuje się Polakiem, ponieważ rodzice zawsze dbali o kultywowanie polskości w domu. Biegle posługuje się trzema językami i dlatego wybrał je na maturę. Do polskiej szkoły w Australii dołączył w 11. klasie. Pasjonuje się grą na gitarze i śledzeniem polskiej ekstraklasy. W przyszłości planuje studiować psychologię i pracować jako terapeuta. Temat maturalny to: „Życie i twórczość Adama Mickiewicza”.
Adam Malkiewicz. Adaś to wszechstronnie uzdolniony uczeń, który dzielnie sobie radził aż z piętnastoma „units” w klasie maturalnej. Naukę polskiego zaczął już w zerówce w Szkole Polskiej w Randwick. Zawsze z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w uroczystościach polonijnych, konkursach i akcjach charytatywnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Urodzony w Sydney, jest już trzecim pokoleniem, które z oddaniem pielęgnuje język polski. Interesuje się przyrodą i planuje studia medyczne, marząc o zawodzie lekarza. Na temat maturalny wybrał:”Maria Curie Skłodowska”.
Maturzyści z Chatswood (nauczycielka, Pani Marianna Łacek)
Lukas Kaleta.
Cichy i spokojny, taką ma naturę. Cenne to, że polski wybrał na maturę. Kiedy mógł przychodził na lekcje w soboty. Nigdy mu nie zbrakło do nauki ochoty. A solidnej pracy także nie unikał. Do ustnej matury wybrał Kopernika. Ten znany astronom, wielki badacz nieba, Dał przykład, że nieraz na przekór iść trzeba. Zawsze jest nadzieja, bo wśród burz, zamieci Może się okazać, znów słońce zaświeci. Gdy droga co wybrał okaże się nie ta, Zmieni swój kierunek – to Lukas Kaleta.
Zuzanna Mrożewska
Zbyt duża odległość i inne powody Wstrzymały obecność jej w szkole w soboty. Gdy stają przeszkody nie do pokonania, Można wtenczas z domu wykonać zadania. Na każdy egzamin stawiała się dzielnie, Doskonały wynik zyskując niezmiennie. Zna wielu klasyków i współczesne dzieła. Postać Pileckiego do matury wzięła. Kim w życiu zostanie? Powiedzmy to szczerze, Ona cel osiągnie cokolwiek wybierze. I dobra i mądra, nie wie co to klęska. Ma ambitne plany – to Zuzia Mrożewska.
Apolonia Romanowska
Harcerstwo, Lajkonik, występy na scenie Tylko najważniejsze z przeszłości wymienię. W swojej dziennej szkole uznanie zyskała, Gdy się do drużyny kadetów wpisała. Polski wciąż zdobywa pod rodziców okiem, Osiągając sukces z każdym nowym rokiem. A gdy już jej autem jeździć było wolno, Woziła do Chatswood z Penrith dziatwę szkolną. Sama jeszcze nie wie kim w życiu zostanie, Bo nauki medyczne ma też w swoim planie. Najstarsza z rodzeństwa, to jest ważna rola Życzliwa, pomocna no i zdolna – Pola.
Sebastian Banasiak-Adaji
Skrzypce i marimba, inne instrumenty Dowód oczywisty, że to muzyk wzięty. Gra z Polską Kapelą, gra nawet w Operze. Skąd ma na to siły, skąd czas na to bierze? Z Mamą w domu polski ćwiczy do perfekcji Ojciec po francusku udziela mu lekcji. Choć ma różne geny, ale polską duszę, Że taka jest prawda, przekonać nie muszę. On tańczy w Syrence, popiera harcerzy A polska muzyka na sercu mu leży. Wkrótce się okaże, to jest postać znana. Z dumą dziś przedstawiam tu Sebastiana.
Kaya Talar
To powód do dumy i źródło radości - W genach swych dziedziczy muzyczne zdolności. Skrzypki otrzymała w wieku czterech latek, Jako kariery na przyszłość zadatek. W Syrence też tańczy, jeździ na obozy. Wie, by coś osiągnąć, trzeba się przyłożyć. Gdy zdecydowała, że na Zlot poleci, Może wielu innym jako przykład świecić. Nie było przeszkody, dla dzielnej dziewczyny, Świetnie pozdawała trudne egzaminy. Jej zwycięski uśmiech sceptyków rozbraja. Wrażliwa i dobra. To jest właśnie Kaya.
Aleksander Augustynowicz
Wysokiej kultury w geście i w rozmowie Najpierw się namyśli, zanim coś odpowie. Zawsze regularnie do klasy przychodził. Czasem nieco zaspał, jak to zwykle, młodzi Choć to umysł ścisły, język ma bogaty, Może dyskutować na różne tematy. Najpierw wybrał Toruń na ustną maturę. Zaczął zbierać fakty i literaturę. Lecz w trakcie swej pracy jak z tego wynika Bardziej go urzekła postać Kopernika. Pilnie studiował - on ma silną wolę! I wyjdzie na ludzi. To jest właśnie Olek.
Karolina Rypińska
Z rodzicami, z bratem z Polski przyjechała, Kiedy była wtenczas jeszcze bardzo mała. Dziecko nieraz język szybko zapomina, Chyba, że jak u niej, dba o to rodzina. Do nas dołączyła w jedenastej klasie, Stając wśród najlepszych w bardzo krótkim czasie. Z werwą przystąpiła do ważnego dzieła - Na ustną dyskusję Strzeleckiego wzięła. Świetnie pozdawała wszystkie egzaminy. Tylko gratulacje dla tej zuch - dziewczyny. Nowy rozdział w życiu dla niej się zaczyna. Kim w życiu zostanie dzielna Karolina?
Daniel Hedley
Dobrze ułożony, jest kultury wzorem. Zaskoczyć nas może niezwykłym humorem. Przeszłość swej Rodziny z Poznaniem związaną Zna tę oczywistą, jak też i mniej znaną. Chociaż długa jego zdolności jest lista, Jedno co widoczne – to minimalista. Po co pisać długo, tak za każdym razem, Gdy można skwitować coś jednym wyrazem, Ujętym w dodatku w drobniutkie litery. Starczy pół linijki – po co dają cztery? Tak celny komentarz wszystkich rozwesela. Pamiętać będziemy na długo Daniela.
Maria Biliniewicz
Przyjemna i miła zawsze uśmiechnięta, Cenią ją koledzy i lubią dziewczęta. Ma ogromną wiedzę i intelekt duży, Kiedy tylko trzeba, innym wsparciem służy. Serdeczna, otwarta pracy nie unika. Znalazła swą pasję w tańcach ‘Lajkonika’. Jak zachować polskość, ponawia pytanie. W tym wszystkim co czyni odpowiedź dostanie. Gdy trzeba coś zrobić - bierze się do dzieła. Na ustną maturę Sienkiewicza wzięła. Takich młodych osób potrzeba nam dzisiaj. Dla wielu przykładem pięknym jest Marysia.
Kończąca tę listę, Marysia Biliniewicz jest zdobywczynią pierwszego miejsca wśród tegorocznych maturzystów języka polskiego w NSW. A oto podziękowanie dla nauczycieli, jakie przekazała podczas Balu Maturalnego:
W imieniu maturzystów języka polskiego z 2024 roku, chciałbym podziękować wszystkim niesamowitym nauczycielkom, które towarzyszyły nam w tej podróży. Dziękujemy za nieustające wsparcie, interesujące lekcje i doprowadzenie nas do matury. Dziękujemy za wszystko, co dla nas Panie zrobiły, bo było tego tak wiele. Wszyscy będziemy miło wspominać nasze soboty w polskiej szkole.
Z tej okazji, chciałabym również podziękować naszym rodzicom, którzy byli naszymi pierwszymi nauczycielami. Dziękujemy, za wożenie nas do polskiej szkoły, za pomoc w przygotowaniach na egzaminy oraz za wysłuchiwanie naszych tematów do dyskusji, na maturę ustną. Wiem, że mój tata przez najbliższe kilka lat nie będzie chciał słyszeć ani słowa o Henryku Sienkiewiczu… Dziękujemy za całą miłość, wsparcie i cierpliwość jaką nam daliście. Bez Was nie byłoby nas tutaj.
On behalf of the graduating Polish class of 2024 we would like to express our gratitude to the Secondary College of Languages. Thank you for providing us with the opportunity to take our language as one of our HSC subjects. Thank you for paving the way for us to reconnect with our cultural roots and heritage. We are extremely grateful.
Jako klasa z Chatswood chcielibyśmy podziękować Pani Mariannie i jej mężowi bez którego Pani Marianna nie dojeżdżałaby na nasze lekcje. Dziękujemy.
Pozwólcie, że zakończę słowami Jana Pawła drugiego “człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Dziękujemy Pani Mariannie, za to, że podzieliła się z nami nie tylko swoją wiedzą, ale także swoim sercem.
A my dziękujemy Tobie, Marysiu za słowa, jakie wypowiedziałaś w imieniu swoich koleżanek i kolegów. Dla takich jak Wy, nasze Kochane Polskie, teraz już Dorosłe Dzieci, nasi jeszcze niedawni uczniowie polskich klas i nam, każdej z polskich nauczycielek, warto poświęcać czas oraz wysiłek. Życzymy Wam sukcesów w kolejnych latach nauki. Mamy nadzieję, że Wasz związek z polskością będzie rozkwitał w miarę upływu lat.
W imieniu wszystkich nauczycielek języka polskiego
Marianna Łacek OAM
|