Powstanie Wielkopolskie należy do wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów).
Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. (związane z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego) jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich (często błędnie podaje się, że jedynym). Sukcesem – choć może nie tak wielkim – zakończyły się również powstanie wielkopolskie w 1806 r., powstanie sejneńskie w 1919 r. i II Powstanie Śląskie w 1920 r.
Obchody Powstania Wielkopolskiego. Koncert Gospel Joy i Kasi Wilk
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscach pamięci o godzinie 11:15. Delegacje samorządowe oddały hołd przy grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty i znicze pojawiły się także przy tablicach upamiętniających Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.
Centralnym punktem duchowej części obchodów była msza święta odprawiona w poznańskiej Farze o godzinie 12:30. O godzinie 16:40 mieszkańcy i delegacje zgromadzili się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Po przemówieniach i symbolicznym złożeniu kwiatów, uroczystości kontynuowano na placu Wolności.
Marzena Moryson - Patalas, Głuszyna 2024-12-28
„Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim. W tym wyjątkowym dniu pragnę serdecznie podziękować za upamiętnienie zniczem pamięci powstańców z Głuszyny i okolicy, w tym mojego pradziadka — dowódcy oddziału Głuszyna.
Bądźmy dumni z naszych przodków i jedynego zwycięskiego powstania, jakim było Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pielęgnujmy rodzinne pamiątki, a jeśli to możliwe, przekazujmy je do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zachęcam także do dzielenia się w komentarzach wspomnieniami o mieszkańcach i parafianach, którzy brali czynny udział w tym wielkim zrywie niepodległościowym. To od nas zależy, jak długo pamięć o naszych przodkach-bohaterach przetrwa.
Szczególne podziękowania kieruję do Pani Elżbiety Kotowicz, Krystyny Markiewicz oraz Aldony Wawrzyniak za przygotowanie wystawy „Nieznane historie", która upamiętniła m.in. Powstańców z Głuszyny i Sypniewa, a także Jednostkę Wojskową im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.
W tym roku jednostka — spadkobierczyni tradycji, jaką jest 31 Baza Lotnictwa Taktycznego — obchodziła jubileusz 70-lecia swojego powstania. Choć wśród nas nie ma już powstańców ani wielu żołnierzy służących w Jednostce Wojskowej im. Powstańców Wielkopolskich, ich pamięć pozostaje żywa. Cześć ich pamięci!
...
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Wielkopolskich.
Marzena Moryson-Patalas Przewodnicząca Zarządu Osiedla Głuszyna w Poznaniu
|