Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 grudnia 2007
Język polski w Australii – stan obecny i przyszłość
Robert Dębski

PROF. R. DEBSKI
Dnia 15 grudnia 2007 roku w Polskiej Szkole Sobotniej im. Jana Pawła II w Albion i na terenie Polskiego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w dzielnicy Melbourne, Albion odbyła się Ogólnoaustralijska Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego pod hasłem „Język polski w Australii – stan obecny i przyszłość“. Specjalnym gościem konferencji był profesor Władysław Miodunka, Dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ oraz Prorektor UJ.

W konferencji wzięło udział ponad 70. delegatów, działaczy oraz nauczycieli uczących języka polskiego w szkołach zrzeszonych w organizacjach polonijnych, niezależnych oraz australijskich. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Wicekonsul RP w Sydney pan Grzegorz Jopkiewicz.

W części plenarnej konferencji wykłady wygłosili profesor Władysław Miodunka, („Język polski w Europie i w świecie“, „System certyfikatowy języka polskiego“), Denis Cunningham („Polish for the VCE and ENTER“), profesor Robert Dębski („Nowe technologie w nauczaniu języka polskiego“), mgr Aleksandra Woźniak („Proces przygotowywania i oceniania prac maturalnych“) oraz mgr Marianna Łacek („Rola nauczyciela szkoły sobotniej w kształtowaniu motywacji uczniów“).

Na część warsztatowo-seminaryjną złożyło się osiem wystąpień dotyczących tworzenia własnych materiałów do nauczania języka polskiego, motywowania uczniów i nauczania dorosłych. Ważnym tematem było wykorzystanie internetu w nauczaniu języka polskiego, jak w przypadku prezentacji mgr Grażyny Walendzik (Polska Szkoła Sobotnia w Albion) pod tytułem „Postacie z polskich banknotów - projekt internetowy”, podczas której dzieci prezentowały swoje projekty.

Konferencję w Albion podsumował profesor Władysław Miodunka, który podkreślił konieczność uświadamiania sobie rosnącego prestiżu języka polskiego w Europie i jego wzrastającego znaczenia na międzynarodowym rynku edukacyjnym i pracy. Dowodem na to zjawisko jest certyfikacja języka polskiego w latach 2004-2007, kiedy egzaminy z języka polskiego zdawały 1033 osoby. Wśród nowych środków nauczania języka polskiego wyróżnił internet, zwracając uwagę na pionierskie prace profesora Dębskiego w tym zakresie. Jako osobny problem ujął funkcjonowanie nauczania i egzaminowania znajomości języka polskiego w australijskim systemie edukacyjnym. Tej sprawie były poświęcone dwa wystąpienia plenarne i bardzo ożywiona dyskusja na temat matur z języka polskiego. Za bardzo ciekawą propozycję uznał próbę stworzenia autorskich podręczników do nauczania języka polskiego przez nauczycieli Polish School of Sydney, wychodzącą od australijskich programów nauczania języków etnicznych.


Bożenna Zielińska & Piotr Kipka


Krzysztof Lańcucki i Aleksandra Woźniak

Podkreślając wysoki poziom konferencji, profesor Miodunka zwrócił uwagę na kilka szczególnie interesujących wystąpień: z jednej strony na wystąpienie mgr Marianny Łacek (Homebush Boys’ High School, Sydney) na temat kształtowania motywacji uczniów w szkołach sobotnich, z drugiej strony na prezentację mgr Anny Zieleniewicz (Polska Szkoła Sobotnia w Albion, Melbourne) na temat tworzenia właściwego klimatu nauczania i motywowania uczniów najmłodszych. W tych wystąpieniach było widać ogromne doświadczenie pedagogiczne mgr Łacek i entuzjazm do pracy dydaktycznej z najmłodszymi uczniami mgr Zieleniewicz, reprezentującej najmłodsze pokolenie nauczycieli australijskich.

Zadaniem każdej konferencji nauczacielskiej jest wymiana doświadczeń i materiałów dydaktycznych. Także i to zadanie zostało zrealizowane przy okazji prezentacji, w których autorzy udostępniali swoje materiały uczestnikom, jak miało to miejsce w przypadku mgr Bożeny Iwanowskiej (Polska Szkoła Sobotnia w Rowville, Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii, Melbourne).

Z przebiegu konferencji oraz dyskusji delegatów można wyciągnąć kilka ogólnych wniosków:

1.Istnieje potrzeba ogólnoaustralijskiego forum dla nauczycieli języka polskiego związanego z autorytetami akademickimi w dziedzinie lingwistyki stosowanej i metodyki nauczania języków z Polski i Australii.

2.Ogólnoaustralijska konferencja nauczycieli mogłaby się odbywać w różnych ośrodkach australijskich, na przykład co dwa lata.

3.W oparciu o podejmowane próby należy stworzyć własne materiały do nauczania języka polskiego w Australii, łącznie z materiałami elektronicznymi, wychodzące od australijskich programów nauczania języków etnicznych.

4.Istnieje potrzeba dialogu i porozumienia dotyczącego funkcjonowania egzaminów maturalnych z języka polskiego pomiędzy Senior Secondary Assessemnt Board of South Australia (SSABSA) a nauczycielami pracującymi z maturzystami w różnych ośrodkach.

5.Australijski system edukacyjny języka polskiego powinien korzystać z nowych możliwości stwarzanych w Polsce i w innych krajach. Jedną z takich możliwości jest wprowadzenie w Australii egzaminów certyfikatowych z języka polskiego.

Komitet Konferencji
Profesor dr Robert Dębski (The University of Melbourne, Polska Szkoła Sobotnia w Albion) (przewodniczący)
Mgr Bożena Iwanowska (Polska Szkoła Sobotnia w Rowville, Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii)
O. Dominik Jałocha OP (Polska Szkoła Sobotnia w Albion)
Mgr Grażyna Walendzik (Polska Szkoła Sobotnia w Albion).


Prof. Robert Dębski


Józefa Jarosz, Ania Szwagrzyk i Marta Bielski