Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 lipca 2008
Przegląd polskich wydarzeń tygodnia. 6 czerwca – 13 lipca 2008
oprac. Łukasz Świątek

Tragedia na Odrze – strajk linii lotniczych – najpopularniejsze kierunki studiów – skandal na letnisku dla dzieci – zmiana w Kancelarii Prezydenta – skazani w Wielkiej Brytanii wrócą do Polski – PiS opuścił obrady Sejmu – lekcje z etyki obowiązkowej – palacze „pod chmurkę” – architekci projektują Warszawę – zmarł Jerzy Koenig – zakończył się remont Krakowskiego Przedmieścia – Prezydent Sopotu domagał się łapówki – Polskie burze – zmarł Profesor Bronisław Geremek.



Foto: wrzuta.pl
6 lipca doszło tragedii na Odrze. Gazeta.pl podała, że “czterech wędkarzy wypadło z łódki do rzeki Odry, dwóch z nich mimo reanimacji zmarło. Dwóch kolejnych płetwonurkom nie udało się odnaleźć”.



Foto: Lufthansa.com
7 lipca odbył się strajk linii lotniczych Lufthansa. Gazeta.pl napisała, że „ponad 150 osób czeka na wrocławskim lotnisku, aż zostaną wznowione loty do Niemiec i Warszawy. Kłopoty mają też pasażerowie na lotnisku w Katowicach”.

7 lipca zostały opublikowane wyniki sondażu na temat najpopularniejszych kierunków studiów. Badania wykazały, że studenci najchętniej wybierają się na prawo i psychologię. Rzeczpospolita napisała, że „Politechniki odnotowały wzrost zainteresowania ich studiami. Rekordy biją budownictwo i architektura. Coraz więcej dziewcząt myśli o studiach technicznych. Jednak to prawo, psychologia i dziennikarstwo wciąż są najpopularniejszymi kierunkami – wynika z danych, jakie zebrała „Rz” z największych uczelni w kraju, które zakończyły zapisy na studia. Mimo to politechniki w tym roku chwalą się zaskakująco dużym przyrostem liczby kandydatów. A niektóre z nich jeszcze nie zamknęły list.”


8 lipca zostały odkryte prymitywne warunki letniska dla dzieci ze stolicy. Gazeta Wyborcza podała, że „w skandalicznych warunkach odpoczywały pod namiotami dzieci z Warszawy. Kilkuletnie maluchy myły się w miskach, nie miały toalet i opieki medycznej.”



Foto: wikipedia
10 lipca odbyła się zmiana w Kancelarii Prezydenta. Gazeta Wyborcza ogłosiła, że „Piotr Kownacki, były prezes PKN Orlen, będzie nowym zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta. Jego poprzednik Robert Draba złożył dymisję”.

10 lipca został opublikowany raport ekspertów stwierdzający, że Polska może „stać się jednym z najbiedniejszych krajów Unii, z którego najzdolniejsi emigrują, a najbardziej prężne firmy przenoszą się do krajów o niższych podatkach,” pisała Gazeta Wyborcza.

10 lipca ogłoszono, że skazani w Wielkiej Brytanii za gwałty wrócą do Polski. Gazeta Wyborcza pisała, że „Polscy obywatele skazani za gwałty przez brytyjski sąd będą przewiezieni do polskich więzień. - Według deklaracji strony brytyjskiej Jakub T. trafi do Polski za blisko 14 dni, a Kamil K. kilka tygodni później - poinformował rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Grzegorz Żurawski”.



Foto: sejm.gov
11 lipca PiS opuścił obrady Sejmu, twierdząc, że „demokracja jest zagrożona”. Rzeczpospolita podała, że „Klub PiS opuścił salę obrad Sejmu po tym, gdy przepadł w głosowaniu wniosek tego klubu o poszerzenie porządku obrad. „Dzieje się niebywały skandal - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mamy do czynienia z sytuacją, która zaczyna przypominać Białoruś - mówi. - Hucpa i kabaret - odpowiada Zbigniew Chlebowski z PO”.

11 lipca Rzeczpospolita opublikowała artykuł stwierdzający, że „Żeby obejrzeć obrazy Jana Matejki z krakowskich Sukiennic, trzeba będzie jechać do Niepołomic i Poznania. W Tatrach trudniej się dostać do Morskiego Oka”.

11 lipca zostało ogłoszone, że przepisy o czasie pracy lekarzy nie są przestrzegane. Jak podaje Rzeczpospolita, „Zatrudnianie powyżej maksymalnych norm czasu pracy, naruszanie prawa do odpoczynku, dodatkowe zatrudnianie bez pisemnej zgody pracowników, to powszechne praktyki w wielu placówkach medycznych - informuje Państwowa Inspekcja”.

11 lipca ogłoszono, że uczniowie chodzić będą do szkoły raczej bez mundurków. „Senat poparł zniesienie obowiązku noszenia mundurków w szkołach. Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od nowego roku szkolnego o tym, czy uczniowie będą musieli nosić w szkołach jednolite stroje, będzie decydował dyrektor placówki, po zasięgnięciu opinii m.in. samorządu uczniowskiego”, podała Rzeczpospolita.

11 lipca ogłoszono, że lekcje z etyki w szkołach będą obowiązkowe. Gazeta Wyborcza podała, że „Dla uczniów, którzy nie chodzą na religię szkoły będą obowiązkowo organizować lekcje etyki”.


Foto: wp.pl
11 lipca ostrzeżono palaczy, żeby szli „pod chmurkę”. Rzeczpospolita napisała, że „upomnienie, a nawet mandat grozi tym, których z zapalonym papierosem złapie straż miejska pod wiatą przystankową lub na placu zabaw. W parkach palić wolno. Uchwała Rady Warszawy wchodzi w życie od września”.

11 lipca ogłoszono, że architekci światowej sławy projektują Warszawę. Gazeta.pl podała, że „Światowej sławy architekci przebudowują centrum Warszawy - pisze agencja prasowa AP. Zniszczenia, jakich doświadczyło miasto podczas drugiej wojny światowej pozwalają na rozwój, na jaki nie mogą sobie pozwolić inne europejskie stolice”.



Foto: www.reporter.edu.pl
12 lipca zmarł Jerzy Koenig – Rzeczpospolita podała, że „W nocy w wieku 77 lat zmarł wybitny polski krytyk teatralny Jerzy Koenig. O jego śmierci poinformowała żona”.

12 lipca ogłoszono, że zakończył się remont Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Rzeczpospolita napisała, że „zakończył się trwający prawie dwa lata remont Traktu Królewskiego - jednej z najbardziej reprezentacyjnych i zabytkowych ulic Warszawy. Jutro Krakowskie Przedmieście zostanie oficjalnie otwarte przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz”.

12 lipca ogłoszono, że Prezydent Sopotu domagał się łapówki. Gazeta Rzeczpospolita podała, że „Jacek Karnowski za pomoc w wydaniu pozytywnej decyzji domagał się od biznesmena dwóch mieszkań. "Rz" dotarła do nagrania spotkania biznesmena z prezydentem”.

12 lipca na hołdzie ofiarom Wołynia zabrakło prezydenta. „Na rocznicowych obchodach organizowanych przez Kancelarię Prezydenta nie było Lecha Kaczyńskiego”, poinformowała Rzeczpospolita.



Foto: gazeta.pl
13 lipca przeraziły Polaków burze – gazeta.pl podała, że „Niebo wyglądało mniej więcej jak w "Dniu Niepodległości" - wywoływało totalny respekt - wręcz przerażenie”.

13 lipca podano wiadomość, że w piątek i sobotę na drogach zginęło 41 osób. Rzeczpospolita podała, że „tragicznie rozpoczął się drugi weekend lipcowy na polskich drogach - alarmuje policja. W sumie w piątek i w sobotę w 307 wypadkach zginęło 41 osób, a 409 zostało rannych”.


Foto: gazeta.pl
13 lipca w tragicznym wypadku samochodwym zginął Profesor Bronisław Geremek. Profesor miał 76 lat. – „Profesor Bronisław Geremek był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi” – oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Pełny artykuł.