Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 sierpnia 2008
Wystawa "Down Under Ground"
Jubileusz wpisania kopalni soli na listę UNESCO

Co łączy Polskę z Australią, a Wieliczkę z Newcastle? Na te pytania odpowiedzieli artyści z Australii, profesorowie i wykładowcy wydziału Fine Art, The University of Newcastle, których prace od lipca do września można oglądać w komorach Drozdowice, Wisła i Izabela. Na wystawie Down Under Ground zaprezentowano dzieła 21 twórców. Zainspirowani kopalnią soli, jej historią, geologią dokonali twórczej interpretacji rzeczywistości.

Bogactwem Wieliczki jest sól, zaś australijskiego Newcastle węgiel. Biel soli i czerń węgla to sprzeczności, które, wydawać by się mogło, nie potrafią współistnieć w jednej formie. Tymczasem estetyczna wrażliwość oraz głębokie przemyślenia artystów z Australii doprowadziły do twórczego dialogu silnych kontrastów, zbudowały niezwykłe porozumienie między odległymi geograficznie miejscami.

Przed budynkiem nadszybia szybu Daniłowicza ustawiono bumerang (Iconic flag concept No 1, 2008), którego autorem jest Michael Garth. – Proszę więc baw się dobrze, oglądając moją pracę, albowiem jest to jedyny sposób, w jaki mogę podziękować za zaproszenie mnie na wystawę w waszej Kopalni – napisał artysta w katalogu wystawy.

Pam Sinnot stwierdza: - Tworząc prace na wystawę „Down Under Ground”, chciałam przeciwstawić nieodłączny aspekt dwóch regionów – Newcastle (Australia) i Wieliczka (Polska). Robiąc to, chciałam również przedstawić metaforyczny związek obu tych miejsc. W Hunter Valley wydobywa się „ciemny” węgiel. W Wieliczce produkowana jest „jasna” sól. Moja praca przeciwstawia różnice pomiędzy wydobywanymi minerałami, przeszłość i przyszłość, formę, kolor, materiał.


Grzegorz Dąbrowa:"Worth its weight in gold"

W komorze Drozdowice wyeksponowano frapującą pracę Grzegorza Dąbrowy. – Rzeźba „Worth is weight in gold”, wielkości moich rąk plus australijski kran ze złotą kroplą – specjalnie wymontowane z postumentu z piaskowca, aby można było je zamontować w bryle solnej na miejscu ekspozycji, powinna mieć nazwę: „Hands is weight in gold”, jako że wystawiając ją w Kopalni Soli „Wieliczka”, chciałbym wyrazić hołd ludziom, którzy ratowali kopalnię przed zalaniem w 1992 roku – wyjaśnia artysta.


Grzegorz Dąbrowa: obraz olejny Australian Roots

Scenariusz „Down Under Ground” przygotowały Teresa Wojna-Kenc i Agnieszka Wolańska. We wrześniu wystawa wyruszy do Australii, by stać się naszym niezwykłym „ambasadorem” w odległym kraju. Zostanie zaprezentowana w Regional Gallery w Gosford oraz w Regional Gallery w Newcastle. „Down Under Ground” to ważny element obchodów jubileuszu wpisania zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce na I Światową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.


Więcej zdjęć na stronie internetowej kopalni.

Kliknij tu - www.kopalnia.pl

Wieliczka to najczęściej, oprócz Krakowa odwiedzane miasto Małopolski. Historia miasta wiąże się nierozerwalnie z odkrytymi tu w XIII wieku pokładami soli kamiennej. Badania archeologiczne wykazały, że w okolicach Wieliczki sól warzono juz 3500-2500 lat p.n.e.

Po raz pierwszy wzmianka o Wieliczce występuje w dokumencie legata Idziego z lat 1123-1127, określającym dochody z soli klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Osada nazwana jest w nim Magnum Sal, co oznaczało Wielika Sól. Z czasem zaprzestano używać słowa Sól, a wyraz Wielika został przekształcony w Wieliczka. W 1290 roku nastąpiła lokacja Wieliczki. Dokonał jej Przemysł II.

Największą atrakcją Wieliczki jest Kopalnia Soli - miejsce znane wszystkim na całym świecie. Stało się to między innymi za sprawą wpisania w 1978 roku wielickiej kopalni na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny od średniowiecza do dziś. Według National Geografic jedno z 30-tu wyjątkowych, zachwycających miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Nic dziwnego, że co roku Kopalnię Soli odwiedza milion turystów.

Radio Kraków

Lista artystów biorących udział w wystawie:
Alexander Brett
Biles Annette (Ping)
Cecil Graham
Chawner Allen
Davies Amanda
Dąbrowa Grzegorz: Australian Roots, Worth its weight in gold & Carved by Water
Deakin-Bell Gregory
Garth Michael
Gillett Robert
Graham Anne
Hartwig Carole
Lang Graham
Lawry Miranda
Penn Giselle
Sinnott Pam
Smith Kris
Tilley Lezlie
Turner Mazie
Weekes Trevor
Wilson-Adams Patricia
Wojna-Kenc Teresa Ewa.

Kliknij tutaj - więcej o Ewie Wojna-Kenc

Opr. ESK & BARAD