Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 wrzesnia 2008
Balcerowicz: To tylko problemy, a nie kryzys
Newsweek Polska, kb

Nie mamy kryzysu wolnego rynku, nie mamy kryzysu kapitalizmu - tak profesor Leszek Balcerowicz, autor polskich reform gospodarczych, ocenia napiętą sytuację na światowych rynkach finansowych. - Mamy do czynienia z problemami niektórych wielkich instytucji, ale nie z załamaniem się systemu finansowego - mówi w wywiadzie dla "Dziennika".

Co spowodowało kryzys? Masowe kredyty? - Gospodarka amerykańska była jak zawodnik, który bierze doping. Na dłuższą metę tak się nie da - twierdzi Balcerowicz. Jego zdaniem winne tej sytuacji nie są prywatne banki, ale instytucja publiczna, czyli Fed, amerykański bank centralny. Zbyt długo utrzymywał niskie stopy procentowe. Prowadząc politykę łatwego dostępu do pieniądza, naruszył amerykański rynek finansowy.

Czy polskim bankom coś grozi? Na szczęście nie. - Żadna z polskich instytucji nie okazała się tak wyrafinowana, żeby zainwestować w ryzykowne instrumenty w Stanach Zjednoczonych - ocenia Balcerowicz.

Kryzys finansowy nie powinien też na dużą skalę zahamować wzrostu gospodarczego. - Cały czas mówi się o recesji w USA, a do tej pory nie było recesji. Nie spodziewam się jakiegoś głębokiego załamania gospodarek krajów rozwiniętych - wyjaśnia Balcerowicz. Zdaniem byłego szefa NBP kłopoty mogą za to mieć takie państwa, jak Rosja, Bułgaria i kraje nadbałtyckie.

A Polska? Według ekonomisty nie da się wykluczyć spowolnienia także u nas. Ale możemy je złagodzić. By tak się stało, konieczne jest dalsze reformowanie gospodarki. Co trzeba zrobić?

- ciągle porządkować finanse publiczne, a zwłaszcza ciąć wydatki;

- uelastyczniać gospodarkę, liberalizując prawo pracy i prywatyzując państwowe firmy;

- zbijać inflację;

- wzmacniać nadzór nad bankami, by nie dopuścić do zaburzeń w polskim systemie finansowym;

- wprowadzić wszystkie reformy związane z przystąpieniem Polski do strefy euro.

czytaj dalej:Newsweek

Jak informowaliśmy wcześniej prof. Leszek Balcerowicz otrzymał w sierpniu doktorat honoris causa Wydziału Prawa Uniwersytetu Nowej Południowej Walii za "wybitne osiągnięcia w transformacji gospodarki centralnie sterowanej w gospodarkę rynkową".

Balcerowicz (ur. 1947) jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dawnej SGPiS, gdzie ukończył Wydział Handlu Zagranicznego w 1970 roku; pracuje naukowo, zajmując się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi oraz problematyką systemów gospodarczych.

W rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego, od września 1989 do grudnia 1991 roku, Balcerowicz był wicepremierem i ministrem finansów, a od października 1997 do czerwca 2000 roku - wicepremierem i ministrem finansów w rządzie koalicji AWS-UW. Ustąpił po wycofaniu się Unii Wolności z koalicji. W latach 2000-2007 był prezesem Narodowego Banku Polskiego.

W 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Tytuł przyznany Balcerowiczowi przez australijską uczelnię jest jego 16. doktoratem honoris causa.