Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 października 2008
Przygotowania do 30 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II
Tygodnik Katolicki "Niedziela"

Obejrzyj zwiastun filmu "Świadectwo". Kliknij tutaj. 16 października br. przypadnie 30 lat od chwili wstąpienia kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji w wielu miastach Polski już od 11 października wierni gromadzą się na uroczystych Mszach św.; organizowane są też modlitewne spotkania, sympozja i wystawy. Księża biskupi, w specjalnym słowie skierowanym do wiernych z okazji tej rocznicy, zachęcają do odpowiedzi na pytanie jak korzystamy z daru wolności, która jest owocem pontyfikatu Jana Pawła II. Oto niektóre wydarzenia zaplanowane na 16 października:

Watykan - światowa premiera filmu "Świadectwo", opartego na motywach książki kard. Stanisława Dziwisza

Obejrzyj zwiastun filmu "Świadectwo". Kliknij tutaj.

Warszawa - 19.30 Msza św. dziękczynna za dar pontyfikatu Jana Pawła II
Kościół oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 2 - 20.15 Koncert "W hołdzie Janowi Pawłowi II" : Karol Wojtyła-Jan Paweł II, Dawid-Pasterz
Kościół oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 2 - 18.00 "Z dalekiego kraju", reż. K. Zanussi
Projekcja filmu o historii Papieża -Polaka. Centrum Kultury Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3, tel. 022 561 01 22 i 23. Wstęp wolny.
- konferencja naukowa pt. "Jan Paweł II o pokoju, wojnie i wojsku" - Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kraków - godz. 17 - Msza św. w Katedrze na Wawelu

Częstochowa - procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę

Lublin - godz. 16 - Msza św. na placu budowy Centrum im. Jana Pawła II
- koncert "Miłość mi wszystko wyjaśniła" w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów, w famach XII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin - Czuby 2008 - kościół pw. Świętej Rodziny

Łódź - godz. 18 - Msza św. w bazylice archikatedralnej

Gliwice Brzezinka - Podsumowanie konkursu: "Jan Paweł II - papież Polak. Pielgrzym"

Katowice - Sympozjum "Jan Paweł II - Pasterz i Pielgrzym"

Tarnów - Poświęcenie pomnika Jana Pawła II - godz. 19., parafia pw. Bł. Karoliny

"Pasterz pochodzący z dalekiego kraju" to określenie Jana Pawła II przywołują biskupi polscy w słowie skierowanym do wiernych w 30. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Papieża Polaka. Hierarchowie na początku listu przypominają krótko, jaki był ów "daleki kraj" przed trzydziestoma laty. Piszą, że po krótkim okresie niepodległości i dramatycznym doświadczeniu II wojny światowej, w Polsce panował ustrój komunistyczny.

"System ten przez ponad czterdzieści lat zwalczał dążenia wolnościowe i demokratyczne, deprawował ludzkie sumienia, prawdę zastępował kłamstwem i budował na strachu i przemocy. Jeszcze dzisiaj leczymy głębokie rany, przed którymi nie do końca umieliśmy się obronić. W tym systemie Kościół głosił Jezusa Chrystusa i bronił godności człowieka, której fundamentem jest odniesienie do Boga - Stwórcy i Odkupiciela" - czytamy. Wybór polskiego kardynała na papieża był wówczas, jak zauważają biskupi, pojawieniem się na nowo nadziei na wolność, a także "woli godnego życia w zgodzie z sumieniem i zajęcia należnego nam miejsca w rodzinie narodów".

Biskupi przypominają, że w ciągu 27 lat pontyfikatu Papież Polak "poszerzył przestrzeń swego pasterskiego serca tak, by odnalazł się w nim każdy człowiek i każdy naród, każda kultura. Bóg posłużył się jego zaletami umysłu i serca, by dać Kościołowi i światu mądrego nauczyciela, światłego przewodnika, pasterza według serca Bożego". Podkreślają, że Jan Paweł II docierał z orędziem Ewangelii do najodleglejszych zakątków świata.

Piszą też o wielkim wkładzie Papieża w zmiany społeczno-polityczne w krajach komunistycznych. Przytaczają słowa Jana Pawła II wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się!" Biskupi wyrażają pewność, że wolność, którą cieszy się teraz Polska jest zasługą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W trzydziestą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża biskupi zachęcają wiernych do refleksji nad byciem chrześcijaninem we współczesnym świecie, w dzisiejszej Polsce. W kontekście hasła roku duszpasterskiego ("Bądźmy uczniami Chrystusa") zauważają, że bycie "uczniem Chrystusa" sprawia, że jest się surowiej ocenianym, a wszelkie słabości są "bezlitośnie nagłaśniane przez media". Dlatego, jak piszą: "powinniśmy czynić wszystko, by się nawracać i dorastać do ideału przedstawionego w Ewangelii".

Biskupi podkreślają, że w Polsce nadal istnieje rozległy obszar biedy materialnej. "To przede wszystkim wspólnoty parafialne powinny - niczym czuły barometr - rejestrować te sytuacje i reagować na nie" - stwierdzają. Wskazują również na ubóstwo duchowe, czego wyrazem są "rozbite rodziny, skrzywdzone dzieci, zagubione, samotne osoby" - je również polecają chrześcijańskim wspólnotom i ich "wyobraźni miłosierdzia".

Rozważając to jak korzystamy z daru wolności, biskupi przypominają o zagrożeniach, jakimi są różne formy uzależnienia i uwikłania w grzechu. Zadają też pytanie o to, na czym naprawdę zależy chrześcijanom. "Zależy nam, by odpowiedzialni za kształt naszego życia społecznego i politycznego kierowali się troską o dobro wspólne, a nie krótkowzrocznym interesem osobistym bądź partyjnym" - piszą. Biskupi przywołują postać Jana Pawła II jako tego, który "swoją mądrością i świętością" może być pomocą w sytuacjach i wyborach codziennego życia, tak, aby sprawy Boże były w jego centrum.

Hierarchowie zwracają uwagę na to, że miłość nie może kończyć się na słowach i dobrych zamiarach, ale musi znaleźć konkretny wyraz w czynach. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia w kontekście zakończonego niedawno Tygodnia Miłosierdzia. Biskupi piszą też o "żywym pomniku Jana Pawła II", jakim jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przypominają, że z jej inicjatywy co roku w całej Polsce w Dniu Papieskim przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. "Inwestowanie w człowieka, w jego formację, to najlepsza inwestycja, z której korzysta nie tylko on sam, ale cała społeczność" - podkreślają biskupi.

Kończąc słowo do wiernych, biskupi zachęcają: "Niech trzydziesta rocznica wyboru Jana Pawła II ożywi naszą modlitwę o rychłe wyniesienie go na ołtarze. Niech skłoni nas do refleksji nad przebytą z Nim drogą. Niech stanowi inspirację do odważnego podejmowania wyzwań, które codziennie stają przed nami".

List został podpisany przez kardynałów, arcybiskupów i biskupów zebranych na posiedzeniu Rady Stałej i Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia br. na Jasnej Górze. Został odczytany z ambon w ubiegłą niedzielę, 12 października.