Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 listopada 2008
Dąbrowa Tarnowska na trasie Światowego Forum Mediów Polonijnych
Tekst Anna Hudyka. Zdjęcia Urząd Miasta Dabrowy Tarnowskiej

Tradycyjnie we wrześniu odbyło się XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych „Tarnów - Małopolska 2008”. Od 10 września przez tydzień ponad 130 dziennikarzy z 23 krajów gościło w Małopolsce. Wśród miejsc, które odwiedzili był powiat dąbrowski, do którego dotarli 12 września. Gościom zaprezentowano wszystkie gminy w tym: Breń, Zalipie oraz Dąbrowę Tarnowską. W tej ostatniej zobaczyli zabytkową Synagogę, którą władze Gminy pragną odrestaurować, aby obiekt w przyszłości stał się jedną z jego wizytówek.

Wyjątkowy w swej okazałości i architekturze budynek wzbudził zainteresowanie dziennikarzy. Burmistrz Dąbrowy mgr inż. Stanisław Początek przedstawił gościom jej historię oraz związane z nią plany na przyszłość. Obecni z uwagą wysłuchali jego słów i zainteresowani poruszonym tematem zadawali wiele pytań. Gospodarz Gminy poprosił przybyłych z całego świata dziennikarzy o pomoc w znalezieniu fundacji i sponsorów mogących pomóc w ratowaniu i renowacji tego cennego dla miasta obiektu. Części z nich został rozdany także tekst mówiący o synagodze i związku miasta z Narodem Żydowskim.

Jednym z punktów XVI Światowego Forum Mediów Polonijnych było także spotkanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Tam starosta dąbrowski Wiesław Krajewski zaprezentował plany na temat stworzenia Regionalnego Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji. Co ważne, o pomyśle utworzenia tego typu placówki już dawno głośno mówił Marek Ciesielczyk.




Na wspomnianym spotkaniu Burmistrz Stanisław Początek krótko omówił 13-letnie kontakty z dziennikarzami mediów polonijnych przedstawiając ich efekty. Zapoznał również gości z planami stworzenia Strefy Gospodarczej w Morzychnie prosząc o zainteresowanie swoich odbiorców tą sprawą, aby mogli stać się oni potencjalnymi inwestorami. Mówiąc o współpracy z mediami Stanisław Początek nie zapomniał także wspomnieć o jednej z najważniejszych dąbrowskich postaci związanych z tym tematem – ś.p. redaktorze „Kuriera Dąbrowskiego” Jerzym Rzeszucie, który, jak ujął to gospodarz Dąbrowy „wprowadził go w środowisko mediów”.

Tu też zaprezentowały się poszczególne samorządy przedstawiając swoje osiągnięcia, sukcesy i plany na przyszłość. Wszyscy wspólnie obejrzeli specjalnie przygotowany film o Dąbrowie Tarnowskiej pt. " Miasto otwartych szans ". Dzień zakończyła wizyta w Smęgorzowie. Tam w miłej wieczornej atmosferze dziennikarze mogli w spokoju porozmawiać i odpocząć po całym dniu. Na gości czekał ciepły poczęstunek oraz inne rzeczy będące tradycyjnymi potrawami i wypiekami tego regionu przygotowanymi przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.




Inicjatorem Światowego Forum Mediów Polonijnych jest prezes Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią Stanisław Lis. Dla Dąbrowy ujęcie jej na tegorocznej trasie Forum miało szczególne znaczenie. Dzięki współpracy z zagranicznymi dziennikarzami udało się do tej pory kilka rzeczy. W 1996 roku dziennikarze wychodzącego w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych „Nowego Kuriera” zorganizowali zbiórkę pieniężną na pomoc w leczeniu ciężko chorego dziecka z Dąbrowy. Stało się to po artykule Redaktor Elżbiety Singer. Kolejnym plusem współpracy z polonijnymi mediami było nawiązanie kontaktów z Panią Stefanią Dulembową z Kanady. Dużą rolę odegrał w tym Redaktor Stanisław Stolarczyk wydający w Toronto tygodnik "Czas- Związkowiec". To on zapoznał Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka z wspomnianą Panią Dulembową, która w tym roku wraz z dziennikarzami odwiedziła po raz kolejny Smęgorzów. Wszyscy zobaczyli, jak powstaje hala sportowa, której kobieta jest w dużej części sponsorską.

Na tegoroczne Światowym Forum Mediów Polonijnych byli obecni dziennikarze z m.in. Argentyny, Australii, Białorusi, Francji, Grecji, Holandii, Kanady, Libanu, Mołdawii, Niemiec, Rosji i Szwecji. Ciekawostką jest, że już w czasie jego trwania można było usłyszeć kolejne zapowiedzi o wzajemnej współpracy. Dziennikarki z Niemiec i Austrii zapowiedziały nawiązanie bliższych kontaktów ze wspomnianym smęgorzowskim Kołem Gospodyń Wiejskich.

Anna Hudyka