Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 grudnia 2008
Poznań: 90. rocznica zwycięskiego powstania.
Radio Merkury, Głos Wielkopolski, Krzysztof Bajkowski

Wszystkie polskie powstania zakończyły się klęską. Z wyjątkiem wielkoposkich dokonanych w roku 1806 i 1918/1919. Wczoraj 90 rocznicę tego ostatniego obchodzono na ulicach stolicy Wielkopolski, Poznania z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńsakiego i premiera Donalda Tuska.

Jeżeli obchodzimy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim – powiedzial podczas uroczystości prezydent, a premier dodal: Jest to jedno z niewielu polskich świąt historycznych, które możemy czcić z uśmiechem na twarzy.

Uroczyste obchody zwieńczyło widowisko plenerowe, które było rekonstrukcją przebiegu insurekcji z udziałem kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów. Spektakl wyreżyserował poznaniak, Filip Bajon.

Iskrą zapalną i to zupełnie niezamierzoną do rozpoczęcia powstania było przybycie pociągiem 26 grudnia 1918 roku do zajmowanego jeszcze przez Prusaków Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Po uroczystym przyjęciu w hotelu Bazar wielki muzyk i przyszły premier wygłosił patriotyczne przemówienie. Reakcją poznaniaków była owacja i patriotyczna manifestacja na jednym z głównych placów miasta. Ludzie wywieszali flagi polskie, amerykańskie, francuskie i brytyjskie. To z kolei doprowadziło miejscowych Niemców do niepokoju i wrogości wobec Polaków.

Następnego dnia doszło do pierwszych starć między niemiecką policją a oddziałami polskiej Straży Ludowej. Tak wybuchło powstanie wielkopolskie, do którego przyłączyły się inne miasta zaboru pruskiego.

Najcięższe walki trwały do 16 lutego 1919 r. Tego dnia w Trewirze został podpisany przez Niemcy i państwa ententy rozejm, a armia powstańcza została uznana za wojsko sprzymierzone. Jednak ostateczna likwidacja frontu wielkopolskiego nastąpiła dopiero 8 marca 1920 r., ponieważ mimo podpisania przez Niemcy traktatu wersalskiego, na mocy którego znacząca część Wielkopolski trafiła do Polski, dochodziło do potyczek.

Powstanie wielkopolskie pochłonęło około dwóch tysięcy ofiar. Jednak dzięki niemu udało się ustalić korzystne dla Polaków zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Zobacz relację i fotoreportaż Radia Merkury a także posłuchaj audycji Radia Merkury Udane powstanie - w 10 minut