Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 lutego 2009
Okrągła rocznica Okrągłego Stołu
Tygodnik Powszechny, Wirtualna Polska, TVN24, TVP, kb

Polacy wciąż spierają się, kiedy w Polsce skończył się komunizm. Bezsporny jest jednak początek jego końca. Było to 6 lutego 1989 r., w dniu rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. - pisze w artykule wstępnym do najnowszego Tygodnika Powszechnego ks. Adam Boniecki. Redaktor naczelny TP zastanawia się czy po upływie dwudziestu lat Polacy wreszcie się uwolnią od masochistycznej pasji niszczenia pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń swojej najnowszej historii, jeśli nie jednego z ważniejszych w historii Europy: Okrągłego Stołu?

Znaczna częśc najnowszego numeru TP poswięcona została 20 rocznicy tego wydarzenia.

Tygodnik Powszechny: Okrągły Stół - 20 lat później


Dokładnie 20 lat temu - 6 lutego 1989 r. - przedstawiciele władz PRL, opozycji oraz Kościoła siedli przy Okrągłym Stole i rozpoczęli dwumiesięczne rozmowy, które zapoczątkowały transformację ustrojową w Polsce. - To były długie i trudne negocjacje. Komuniści stawiali wiele trudnych do przyjęcia warunków. Dochodziło do wielu przesileń, groziło nawet zerwaniem rozmów - wspomina Mieczysław Gil, uczestnik okrągłego stołu, przedstawiciel "Solidarności"w raporcie Wirtualnej Polski

WP: 20. rocznica Okrągłego Stołu.


Inny uczestnik Okrągłego Stołu, gen. Wojciech Jaruzelski opowiada Monice Olejnik jak doszło do rozmów z Solidarnością.

Kropka nad i


TVN24 w swym rocznicowym raporcie uwypukla stwierdzenie ostatniego komunistycznego premiera Mieczysława Rakowskiego , który mówił na trzy miesiące przed rozpoczęciem obrad, że "Polaków mniej interesuje Okrągły Stół, a bardziej suto zastawiony".

Ale historia dopisała wydarzeniom, które rozegrały się między 6 lutego a 5 kwietnia 1989 roku, swoje akapity. I dopisuje nadal, bo Okrągły Stół ciągle dzieli Polaków. Dla jednych przy stole z Henrykowa przedłużano agonię systemu komunistycznego, dla innych dano pierwszy oddech polskiej demokracji.

Raport TVN24:Demokracja zza dymu papierosów


Gdzie nie spojrzeć – kraje postkomunistyczne, które dziś czują się wolne, starają się tę wolność świętować. Starają się pamiętać, co się stało. Kiedy i gdzie się stało. Wszyscy mają swoje święta. Święta swojej odzyskanej wolności. A Polacy? Gdzie nasze święto? I co mamy świętować? Rocznicę Okrągłego Stołu? Wyborów Czwartego Czerwca? Porozumień w Magdalence? Dlaczego my nie mamy święta naszej wolności?

Z okazji rocznicy obrad Okrągłego Stołu autorzy cyklu " Bez Święta"w TVP przyglądają się współczesnej Polsce, próbując odpowiedzieć na pytania: co wyłoniło się z procesu transformacji?

Bez Święta - Telewizja Polska SA