Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 marca 2009
XXIV Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2009"
do 31 marca można zgłaszać filmy i programy multimedialne

Do 31 marca 2009 r. można zgłaszać programy multimedialne, diaporamy, krótkie kilkuminutowe filmiki internetowe, video-blogi oraz strony internetowe. Formularz Zgłoszeń, który należy przesyłać drogą elektroniczną, znajduje się na stronach internetowych Festiwalu

www.festiwalniepokalanow.pl

oraz www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow

Prace (5 płyt DVD, CD lub linki do prac zamieszczonych w internecie) należy nadsyłać pod adresem Biura Festiwalu Niepokalanów 2009 ul. Barska 2; 02-315 Warszawa, Polska tel. +4822 8234489 ; +48 602126206 & e-mail: ksf@festiwalniepokalanow.pl

W internecie pod adresem

pl.youtube.com/festiwalniepokalanow

umieszczane są sukcesywnie zwiastuny filmów festiwalowych (również dostępne są prace zgłoszone w 2008 roku) oraz tegoroczne filmiki i programy multimedialne.

XXIV Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2009 odbędzie się w dniach od 15 do 17 maja 2009 w Niepokalanowie. Dotychczas nadesłano 157 filmów i 47 programów radiowych oraz kilkanaście programów multimedialnych z 21 krajów: Australii, Białorusi, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Irlandii, Kanady, Libanu, Meksyku, Republiki Czeskiej, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski.

Zgłoszono m.in. 11 filmów fabularnych, 88 filmów dokumentalnych, 25 programów telewizyjnych, 9 programów edukacyjnych i 24 filmy amatorskie.

Wykaz nadesłanych prac opublikowano na stronach internetowych Festiwalu.

Podczas Festiwalu w sobotę 16 maja br odbędzie się również Konferencja Media XXI wieku pod hasłem „Szukać prawdy by się nią dzielić. Media na rozdrożu między gwiazdorstwem a służbą”. Tematem Konferencji będzie przyszłość mediów w świetle orędzia Benedykta XVI na dzień środków społecznego przekazu 2008 roku oraz nauczania św. Maksymiliana Marii Kolbego i Papieża Jana Pawła II. Konferencję poprzedzi ankieta rozesłana do środowisk naukowych i medialnych w kraju i zagranicą.

Dzięki wykorzystaniu Radia Niepokalanów (również w internecie) oraz stron internetowych, e- maili i programu Skype możliwy będzie szeroki udział twórców, specjalistów od mediów oraz sympatyków filmu, radia i telewizji. Tradycyjnie ogłoszone zostaną Nagrody KSF im. Juliana Kulentego „Media w służbie Ewangelii”.

Organizatorzy: Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Klasztor Ojców Franciszkanów pragnęliby także, by owoce Festiwalu były szerszej wykorzystane poprzez wydawanie zgłoszonych na Festiwal dzieł na płytach DVD czy CD, a także – by były prezentowane podczas połączonych z dyskusjami pokazów pofestiwalowych. Dlatego też Organizatorzy zapraszają wszystkich producentów i dystrybutorów do udostępniania podczas Festiwalu swoich wydawnictw audiowizualnych na płytach DVD i CD oraz do udziału w dyskusji na temat możliwości nawiązania współpracy i koprodukcji.

Patronat medialny nad Festiwalem Niepokalanów 2009 potwierdziły już m.in.: Telewizja Polska SA (Redakcja Katolicka, Programy „Kościół i Świat”, „Wierzę, wątpię, szukam”, „Kurier Warszawy” i „Kurier Mazowsza”, TVP Kultura), Radio Niepokalanów, tygodniki: Niedziela, Gość Niedzielny, Idziemy, Przewodnik Katolicki, Rycerz Niepokalanej dla Polonii, Magazyn Familia oraz portale internetowe: www.kmdm.pl, www.diecezja.waw.pl , www.niepokalanow.pl , www.e-sochaczew.pl , www.rn.com.pl , www.duchowy.pl , www.wiara.pl , www.przeznaczeni.pl ; www.sdp.pl ; www.mazowszechopina.pl ; www.franciszkanie.net oraz Catholic Radio and Television Network www.crtn.org i www.usopal.com

Tradycyjnie medialnie wspierają Festiwal: Radio Maryja, Nasz Dziennik i Radio Warszawa.

Festiwal Niepokalanów 2009 organizują tradycyjnie Katolickie Stowarzyszenie Filmowe i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie przy wsparciu Prowincjała Franciszkanów i Rycerstwa Niepokalanej. W skład Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Niepokalanów 2009 wchodzą: jako przewodniczący - Danuta Stachyra, prezes KSF i o. Stanisław Piętka, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie oraz o. Ignacy Kosmana - dyrektor Festiwalu, wiceprezesi KSF: Zygmunt Gutowski - wicedyrektor organizacyjny i Andrzej Bogusław Januszewski - wicedyrektor programowy, dr Jan Szafraniec - przewodniczący Jury, Antoni Zięba - wiceprzewodniczący Jury, Elżbieta Cieślik - kierownik Biura Prasowego, Grażyna Krupska - kierownik Biura Festiwalu w Niepokalanowie i Hanna Koch - kierownik Biura w Warszawie.

Osobisty Patronat nad Festiwalem sprawuje tradycyjnie Prymas Polski - Ksiądz Józef Kardynał Glemp. W roku ubiegłym Patronat nad Festiwalem objął Prezydent RP – prof. Lech Kaczyński. Wsparcia organizacyjnego udzielają liczni członkowie Komitetu Honorowego – przedstawiciele świata nauki i kultury, biskupi, prezesi ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także - Ministerstwo Kultury, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starosta i gminy Powiatu Sochaczewskiego, szczególnie zaś - Burmistrz Sochaczewa i Wójt Gminy Teresin oraz Parafia św. Jakuba w Warszawie, Wydawnictwo A-Z i Fundacja Polska-Europa-Polonia.

Festiwal w Niepokalanowie jest jednym z nielicznych na świecie festiwali (jeśli nie jedynym), na który można zgłaszać nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, edukacyjne, ale również filmy amatorskie, programy telewizyjne i radiowe, a także – filmiki komputerowe, programy multimedialne oraz strony internetowe. Już w roku 2001 Festiwal był transmitowany na żywo w internecie . W roku 2004 nagrodzono pierwszy przeznaczony do umieszczenia w internecie film „Cashbook” zrealizowany przez studentów prostą kamerą video na ulicach Kalkuty w Indiach , zaś w roku 2008 – zrealizowany techniką komputerową i umieszczony na You Tube krótki film salezjanina z Indii pt „Sen Św. Jana Bosko” oraz ilustrowana krajobrazami z Mazowsza „Muzyka Dworku Szlacheckiego” kompozytora Macieja Łuszczkiewicza.

W roku przyszłym będzie zorganizowany specjalny konkurs prac poświęconych twórczości Fryderyka Chopina. Organizatorzy zapraszają kolejne media – nie tylko katolickie oraz sponsorów do wsparcia organizacji Festiwalu Niepokalanów, który u progu swojego 25-lecia zgromadził już w archiwach ponad 3500 filmów. Festiwal Niepokalanów ma bowiem szanse stać się ważnym corocznym spotkaniem twórców i sympatyków mediów z całego świata, a także - jedną z najważniejszych międzynarodowych imprez filmowych i multimedialnych nie tylko dla Polski i nie tylko dla chrześcijan. Prosimy o promocję Festiwalu jak i wsparcie organizacyjne, zarówno przed imprezą , jak i w trakcie jej trwania w dniach 15-17 maja 2009 roku.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Niepokalanów 2009

Danuta Stachyra, o. Ignacy Kosmana, Zygmunt Gutowski, Andrzej Januszewski