Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 maja 2009
Dzień Europy
Anna Hudyka
5 maja jest jednym z najważniejszych świąt naszego kontynentu – to Dzień Europy. Celebrowany od 1964 r. upamiętnia datę 5 maja 1949 r., kiedy w Londynie ustanowiono Radę Europy. Wiąże się to z tym, że właśnie tego dnia w 1949 roku w Londynie powstał Komitet Ministrów. Obchodzą go tworzące ją kraje. Rada Europy obchodzi go jako: „dzień tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej”.

Jest tak, ponieważ każdy kraj, który postanawia w sposób demokratyczny przystąpić do Unii Europejskiej zobowiązuje się przestrzegać jej fundamentalnych wartości: pokoju i solidarności. Wartości znajdują wyraz w rozwoju społeczno-gospodarczym obejmującym aspekty ekologiczne i regionalne, które stanowią gwarancję godziwych warunków życia obywateli. W siedzibie instytucji nie odbywają się obrady a zamiast tego odbywa się wielki koncert, który rozpoczyna zawsze hymn Unii Europejskiej fragmentem IX Symfonii Ludwika van Beethovena „Oda do radości”.

Drugą symboliczną datą a zarazem świętem Europy jest też 9 maja. To Dzień Unii Europejskiej a zarazem jej oficjalny symbol. Upamiętnia wystąpienie w Paryżu w 1950 r. francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. W tym dniu odczytał przedstawicielom międzynarodowej prasy deklarację nawołującą Francję i Niemcy do połączenia się w produkcji węgla i stali. Wraz z francuskim dyplomatą Jeanem Monnetem zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej. Jej zadaniami miało być uniemożliwienie niekontrolowanego wykorzystania wymienionych surowców do celów militarnych oraz pomóc w szybszej odbudowie powojennej Europy. Chciano także podnieść poziom życia w obu krajach ułatwić eksport surowców. W przyszłości chciano także ściślejszej współpracy gospodarczej.

Plan zakładał połączenie ekonomiczne Francji i Niemiec w taki sposób, aby nowa wojna stała się niemożliwą z przyczyn ekonomicznych. Kontrolę nad wspomnianymi sektorami gospodarki miała sprawować wspólna komisja. Propozycja ta stała się podstawą utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Zakładano, że jej następstwem będzie powstanie organizacji międzynarodowej otwartej dla innych państw Starego Kontynentu. Wydarzenia te uważa się za początek idei integracji Europy i pierwszy krok w stronę dzisiejszej UE. Aby upamiętnić to wydarzenie uznano 9 maja za Dzień Europy. Obowiązuje we wszystkich państwach UE a jego ustanowienie odbyło się podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. Jego zadaniem jest popularyzacja idei jedności europejskiej. Odbywa się poprzez wykłady, prelekcje, pogadanki oraz koncerty, festiwale i kolorowe parady. Dzień 9 maja jest czasami dla odróżnienia z Dniem Rady Europy nazywany Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego to Dzień Europy, i jako taki figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii.

Mimo, że, gdy tworzyła się Unia Europejska jej wizje były różne to dzisiaj wszyscy są zgodni, że ma być ona taką, w której szanowane są wspomniane wcześniej wartości: wolność i tożsamość wszystkich tworzących ją narodów. Jedynie dzięki temu nasz kontynent może pokierować swoim losem i odgrywać pozytywną i ważną rolę w dzisiejszym świecie.

Anna Hudyka