Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 maja 2009
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Komunikat Konsulatu RP
WYBORY 2009. KOMUNIKAT nr 1 o warunkach udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 7 czerwca 2009 r., w obwodach głosowania utworzonych w Australii.

Konsulat Generalny RP w Sydney uprzejmie informuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego dla obywateli polskich uprawnionych do głosowania przebywających w Australii odbędą się w niedzielę 7 czerwca 2009 roku, w oparciu o ustawę z dnia 23 stycznia 2004 r. – Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. 2004 Nr 25, poz. 219), w związku z ustawą z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, (tekst jednolity Dz.U. 2007 r. Nr 190 poz. 1360) oraz wydane na ich podstawach przepisy wykonawcze.

Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granica odbędzie się w lokalach obwodowych komisji wyborczych, w ciągu jednego dnia, bez przerwy, między godziną 8.00 a 20.00 czasu miejscowego.

Lokale Obwodowych Komisji Wyborczych w Australii znajdują się w następujących miejscach:

Obwód nr 13: Canberra – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej (The Embassy of the Republic of Poland), 7 Turrana Street, Yarralumla ACT 2600

Obwód nr 14: Sydney – Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej (The Consulate General of the Republic of Poland), 10 Trelawney Street, Woollahra, NSW 2025

Prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu jak również nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Prawo wybierania posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej ma również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz, zgodnie z prawem, stale zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej i został ujęty w stałym rejestrze wyborców oraz który nie został pozbawiony praw wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Obywatele polscy stale zamieszkali za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz są ujęci w spisie wyborców sporządzonym przez konsula (lub pracownika ambasady z uprawnieniami konsula) właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy. Powyższy wymóg uprzedniego zgłoszenia się do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczanie o prawie do głosowania.

Obywatele polscy stale zamieszkali w kraju, a przebywający czasowo za granicą i mający zamiar wziąć udział w głosowaniu za granicą mogą zostać wpisani do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą na podstawie zgłoszenia do właściwego konsula o wpisanie do spisu wyborców pod warunkiem, że wcześniej zostali wpisani do rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce.

Zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść pocztą elektroniczną, faksem, korespondencyjnie, telefonicznie lub ustnie:

-dla osób zamierzających głosować w siedzibie komisji wyborczej obwodu 13 –

Canberra:
e-mail: embassy@canberra.polemb.net
faks: (02) 6273 3184
telefon: (02) 6272 1000
korespondencja na adres:
The Embassy of the Republic of Poland,
7 Turrana Street, Yarralumla, ACT 2600

-dla osób zamierzających głosować w siedzibie komisji wyborczej obwodu 14 – Sydney:

e-mail: consul.polonia@sydney.polemb.net
faks: (02) 9327 2216
telefon: (02) 9327 8600
korespondencja na adres:
The Consulate General of the Republic of Poland, 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025

W zgłoszeniu do spisu należy podać:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania wyborcy (w Polsce–jeśli wyborca posiada) i za granicą,
- numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania
(obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi mogą podać numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość i muszą podać dodatkowo miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w Polsce).

Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą składa się najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 2 czerwca 2009 r.

Na żądanie osoby uprawnionej, zmieniającej miejsce pobytu przed dniem wyborów, konsul (na podstawie spisu), wydaje zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polski lub za granicą.

Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie

www.pkw.gov.pl

UWAGA: GŁOSOWAĆ NALEŻY W OBWODZIE, W KTÓRYM DOKONAŁO SIĘ WPISU NA LISTĘ WYBORCÓW.