Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 czerwca 2009
Święto Truskawki w Powiecie Dąbrowskim
Anna Hudyka

W wielu krajach organizowane są regionalne święta lokalnych smakołyków. Tak jest również w Powiecie Dąbrowskim. 14 czerwca odbyła się siódma edycja „Święta Truskawki”.

Tym razem jego gospodarzem była Gmina Olesno. Ten wielki piknik, bo właśnie tak chyba należy nazywać to lokalne święto, na dobre wpisało się w klimat regionu, a liczba jego uczestników z roku na rok jest coraz większa.

Organizatorzy imprezy przygotowali wiele atrakcji w tym bardzo bogatą część artystyczną. Wystąpiły: Orkiestra Dęta z Dominikowa pod batutą mgr Romana Korbicza, zespoły: folklorystyczny z ZSP w Radgoszczy- "Radgoszczanie" oraz taneczne z ZSP w Luszowicach- "Bajaderki" i działający przy Szkole Podstawowej w Zalipiu- "Uśmiech". Z programem artystycznym pt. "Wiosna na wesoło" zaprezentowali się także uczniowie Publicznego z Olesna. Wieczorem odbył się występ parodysty Waldemara Ochnia z zespołem, po którym przy muzyce grupy „Cover” z Pogórza Ciążkowickiego nastąpiła zabawa taneczna - festyn ludowy trwający do późnych godzin wieczornych.

Wzorem poprzednich lat organizatorzy przeprowadzili również konkurs na najlepszego szypułkowicza. Najszybciej zadanie wykonał Wicewójt Radgoszczy Mirosław Burzec. Za nim uplasowali się odpowiednio: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Wiceburmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Marek Minorczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów Mieczysław Gil.

Tegorocznemu Świętu Truskawki towarzyszyły także konkursy w tym dla najmłodszych z wiedzy o świętujących owocach oraz szereg wystaw. Można było podziwiać: rękodzieło ludowe, prace malarskie artystów z Powiśla Dąbrowskiego, MODR i Małopolskiej Izby Rolniczej, snycerstwo Romana Bodaka, wyroby z wikliny Roberta Zięciny. Wykonane przez siebie fotografie zaprezentowała także Anna Krok z Zalipia. Przybyli na ten wielki letni piknik mieli także możliwość zobaczenia i spróbowania wyrobów kulinarnych z truskawek.

Całość „Święta Truskawki” minęła w bardzo przyjemnej atmosferze, o której można powiedzieć, że była niemal rodzinną. Wszędzie było widać uśmiechnięte twarze oraz radosne dzieci i młodzieży. Dopisała również pogoda - było ciepło i słonecznie. Obecni mogli skosztować wspaniałych, świeżych truskawek a dzieci skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych atrakcji.

Organizatorami i partnerami tego wyjątkowego regionalnego święta byli: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, gminy: Olesno, Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz, Małopolska Izba Rolnicza, Województwo Małopolskie, Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw Regionu Powiśla Dąbrowskiego, MODR, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Dom Malarek w Zalipiu, Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o. o. z siedzibą w Tarnowie i Tankpol.

Pomysł na organizację „truskawkowego dnia” wziął się m.in. stąd, że Powiat Dąbrowski jest regionem typowo rolniczym. Po zbożu, ziemniakach i warzywach trzecie miejsce zajmuje właśnie uprawa truskawek. Wiąże się to z tym, że ich producenci mają o nich dużą wiedzę oraz są otwarci na nowe odmiany i technologie ich uprawy. Podczas „truskawkowego festynu” obecni mogą zobaczyć i spróbować wyrobów kulinarnych z tych owoców a producenci mają okazję do spotkania się oraz wymiany doświadczeń i opinii. Organizatorzy „Święta Truskawki” mają na celu promocję tutejszych owoców i wytwarzanych z nich produktów. Organizatorzy chcieli również wziąć wzór ze swoich kolegów z innych krajów, gdzie odbywają się podobne regionalne święta. Anna Hudyka