Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 czerwca 2009
Australijskie celebracje z Prezesem 'Wspólnoty Polskiej'
Ernestyna Skurjat-Kozek; foto: Puls Polonii

Wszystko wskazuje na to, że 12 marca 2010 roku będziemy obchodzili 170 rocznicę odkrycia i nazwania Góry Kościuszki razem z Prezesem „Wspólnoty Polskiej”, posłem Maciejem Płażyńskim.

W środę 17 czerwca 2009 r. Prezes „Wspólnoty Polskiej” przyjął przedstawicieli Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii: dr Ernestynę Skurjat-Kozek i prof. Andrzeja Kozka. Goście z Australii poinformowali M. Płażyńskiego na temat działalności FKPP, która organizuje doroczne festiwale kościuszkowskie. Zaprosili Prezesa na wspólne obchody 170 rocznicy nazwania Mt Kościuszko w dniach 12 – 14 marca 2010 r.

Poseł Płażyński zainteresowal sie działaniami mającymi na celu utrzymanie polskiej nazwy Góry Kościuszki. „Jeśli moja obecność na obchodach rocznicowych może istotnie przyczynić sie do ocalenia tego ważnego symbolu, to chyba wypada tę podroż zaplanować” – powiedział Prezes. Podziękował za prace na rzecz utrwalenia dziedzictwa polskiego w Australii i wyraził chęć odwiedzenia Polonii australijskiej, przypominając, że w przeszłości bawił w Australii jego poprzednik Prof. Stelmachowski.

Czytając wręczone mu zaproszenie, Prezes mile się zdziwił, że obchody 170 rocznicy odkrycia i nazwania Góry Kościuszki będą połączone z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Najwyraźniej go to zainteresowało. Goście wyjaśnili, że udział w festiwalach kościuszkowskich bierze znakomity pianista Krzysztof Małek i pokazali jego zdjęcia w sprezentowanych Prezesowi publikacjach festiwalowych.

Na pamiątkę spotkania Prezes Płażyński ofiarował gościom piękny kolorowy album o sanktuariach maryjnych w Europie.

I jeszcze jedna miła wizyta, piętro wyżej w redakcji magazynu „Świat Polonii”. Tu goście dowiedzieli się się, że trwa reforma internetowej wersji tego magazynu. Już za miesiąc działacze polonijni z całego świata będą mogli wysyłać i SAMI umieszczać w Internecie swoje korespondencje. Będzie, więc szansa wiedzieć na bieżąco, co ważnego dzieje sie w skupiskach polonijnych na Wschodzie i na Zachodzie tej planety.

Szczegółowe relacje ze spotkań przedstawicieli FKPP z władzami Kopca Kościuszki, Panoramy Racławickiej, mediami w Polsce i działaczami polonijnymi w USA, Puls Polonii zacznie publikować w połowie lipca br.

ESK, foto: Puls Polonii


Maciej Płażyński z dr Ernestyną Skurjat-Kozek


Ernestyna z Andrzejem Grzeszczukiem, kierownikiem działu informacyjnego "Świat Polonii" i jego koleżankami redakcyjnymi