Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 lipca 2009
„Dni złego słońca”
Nowa książka Małgorzaty Przytuły-Sawickiej

„Dni złego słońca”: taki tytuł nosi najnowsza książka podróżniczki i dziennikarki Małgorzaty Przytuły-Sawickiej. W tej opowieści Małgorzata przedstawia Australię z niezwykłego punktu widzenia.

Według jednej recenzentki, „Dni złego słońca” to „lektura obowiązkowa dla tych, którzy stan wojenny wciąż noszą w sobie, nie dokonując z nim obrachunku, i dla tych, którzy mrocznych czasów nie pamiętają, a przyszło im żyć w nowej rzeczywistości. Jednych i drugich zafascynują pełnokrwiste postaci bohaterów, plastyczny obraz polskich i australijskich warunków oraz intrygująca fabuła. 'Dni złego słońca' czyta się jednym tchem. To opowieść o kobiecie, która wyrusza do Australii, by odnaleźć ojca swego dziecka. W czasie wędrówki przez australijski outback, spotkań z dziwakami i oryginałami w buszu czy kopalniach opali wspomina dzieciństwo i młodość oraz dramat wyborów po wprowadzeniu stanu wojennego” (Małgorzata Żurakowska).


Aby napisać swoją najnowszą książkę, Małgorzata Sawicka musiała sięgnąć do historii.

– Musiałam się uporać ze wspomnieniami ze stanu wojennego – mówi Małgosia. – Byłam świadkiem łamania ludzi. Losy moich przyjaciół i ich znajomych posłużyły mi za wzór.

Drugi powód napisania książki była sama Australia.

– Po powrocie z Australii 3 lata temu, gdy udało nam się objechać najważniejsze kopalnie opali w Australii i gdy spotkałam cała mase barwnych postaci w country, okazało się, że nikt nie chce ode mnie reportaży czy gawęd o Australii. Przestałam szukać miejsca w prasie, czy na antenie radiowej, a zaczęłam pisać książkę o kobiecie, która pojechała w dół globusa szukać ojca swojej córki. To co ją tam spotkalo po części jest moim własnym wspomnieniem.

– Tu w Polsce podróż do outbacku, która jest jedna z osi fabuły, bardzo czytelników interesuje. Sądzę, że także wielu rodaków mieszkających w Australii zaglądnie z pomocą książki do odłudnych miejsc, gdzie albo nigdy nie byli, albo widzieli co innego niż ja. W kopalniach opali i w zapadłych dziurach żyja niezwykli ludzie. I im zawsze warto sie przyjrzeć. Natomiast wszystkich będzie interesować druga oś fabuły: życie w PRL-u i wprowadzenie stanu wojennego. Zwłaszcza że jest prawie tak intrygująca jak w klasycznym kryminale.

Książkę można znaleźć w różnych księgarniach internetowych.

www.lideria.pl
www.gandalf.com.pl
www.poczytaj.pl
www.sklep.gildia.pl

Więcej na temat Małgosi: artykuł w drugiej edycji Kultury Connect


Foto: www.poczytaj.pl