Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 lipca 2009
Największa powódź w historii
Anna Hudyka

Powodzi, która nawiedziła Powiat Dąbrowski nie pamiętają najstarsze osoby w regionie. Ilość wody przekroczyła najśmielsze oczekiwania i wyobrażenia mieszkańców a ostatnie wydarzenia to niewyobrażalny dramat życia kilkuset z nich. Na chwilę obecną stwierdza się, że żywioł zniszczył około 3000 budynków mieszkalnych i gospodarczych a także tysiące hektarów upraw rolnych. Straty szacuje się w milionach złotych.

Najgorsza sytuacja wystąpiła w gminach Dąbrowa Tarnowska i Szczucin. W tej drugiej rzeka Upust zalała miejscowości: Suchy Grunt, Zabrnie, Brzezówkę i Radwan, w którym spowodowała awarię przepompowni. W regionie podtopionych zostało około 220 gospodarstw a zamieszkujące je osoby ewakuowano. Kolejne poszkodowane gminy to Olesno (najbardziej ucierpiały miejscowości: Swarzów, Podborze i Dąbrówki Breńskie, w których woda wdarła się do około 150 gospodarstw), Mędrzechów i Gręboszów. W ostatniej żywioł zaatakował Borusową oraz Bolesław. W samej stolicy Powiśla Dąbrowskiego, w Gminie Dąbrowa Tarnowska powódź z 27 na 28 czerwca była największą w historii i ogrom zniszczeń jest porażający.


Premier Donald Tusk (po prawej) z przedstawicielami władz lokalnych


Obecnie w Gminie Dąbrowa Tarnowska woda opadła do bezpiecznego poziomu i trwa usuwanie skutków powodzi. Podczas intensywnych burz spadło tu blisko 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Dodatkowo poza gminą w powiatach tarnowskim i dębickim miało miejsce oberwanie chmury. Najgorsza sytuacja wystąpiła w stolicy Powiśla Dąbrowskiego, w mieście Dąbrowa Tarnowska oraz w jej sołectwach: Smęgorzów, Sutków i Radgoszcz. Podtopionych zostało 3.500 ha gruntów oraz 250 budynków, z których ewakuowano 30 osób. Woda rozmyła również kilkanaście kilometrów dróg a do użytku nie nadają się 2 mosty w Smęgorzowie.

W Gminie Radgoszcz pod naporem wody przerwane zostały wały rzeczne. Woda wdarła się do około 800 gospodarstw. Kataklizm pogodowy spowodował katastrofę budowlaną zapory na zalewie retencyjnym w Narożnikach. Ewakuowano 120 osób i wiele zwierząt. W miejscowościach: Zarzecze Duże, Małec i Łęg zniszczone jest 100% upraw. Ewakuowani zostali także mieszkańcy Smęgorzowa i Sutkowa. Zła sytuacja była także w Nieczajnie Dolnej i w Gruszowie Wielkim.




W samym mieście Dąbrowa Tarnowska bardzo poważnie uszkodzony jest most na rzece Breń na ul. Nowej. Ucierpiały także budynki użyteczności publicznej w tym baseny, placówki oświatowe i dąbrowskie Kino „Sokół”. Woda zalała wiele studni i przepompownie ścieków. Największe straty wystąpiły w budynkach prywatnych a wielu ludzi straciło cały dorobek życia. Najgorsza sytuacja była na ulicach: Nadbrzeżnej, Oleśnickiej, Sportowej, Piłsudskiego, Nowej oraz częściowo Kościuszki. Ze wstępnych szacunków wynika, że Gmina Dąbrowa Tarnowska poniosła straty w infrastrukturze komunalnej przekraczające 10 mln zł.

Szczęściem w nieszczęściu jest zachowanie władz regionu. Należy zaznaczyć, że działania popowodziowe zwierzchników zarówno powiatowych, jak i gminnych były bardzo sprawne. W pierwszych godzinach kataklizmu Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej uruchomił specjalną komisję Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W czasie rozpoznawania zniszczeń zgłoszono zapotrzebowanie do Wojewody Małopolskiego na fundusze potrzebne na wypłatę zasiłków.




Burmistrz Stanisław Początek wydał stosowne decyzje o przeznaczeniu dla powodzian środków finansowych z rezerwy budżetowej. Pierwsza najbardziej poszkodowane osoby otrzymały je już 29 czerwca. Gospodarz zalanej Gminy wnioskował także o wystąpienie z propozycją do Sejmu RP o uchwalenie specjalnej ustawy o doraźnej pomocy dla powodzian. Uruchomiono także specjalne konto dla poszkodowanych i zorganizowano zbiórkę środków czystości. Rolnicy, którzy ponieśli szkody mogą starać się o kredyt na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach. W stosunku do części osób zostanie także zastosowana ulga podatkowa w podatku rolnym oraz od nieruchomości.

W Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej codziennie pod przewodnictwem Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Oprócz władz powiatowych i gminnych uczestniczyli w nich m.in.: Dyrektor Biura Monitorowania i Analizy Zagrożeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysław Guła, Stanisław Sorys Wicewojewoda Małopolski, Piotr Kwiatkowski Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Andrzej Mróz Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Wśród przyjętych wniosków były następujące: wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na części Powiatu Dąbrowskiego, modernizację zasilania przepompowni w Radwanie, odmulenie rzeki Żabnicy i podniesienie obwałowania w miejscowości Dąbrówki Breńskie. Zadecydowano także, że należy przeprowadzić, jak najszybszą modernizację obwałowań rzek Breń i Upust.


28 czerwca na tereny powodziowe przyjechali Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz i Małopolski Komendant Wojewódzki PSP starszy brygadier Andrzej Mróz. Wspólnie z Powiatowym Komendantem PSP w Dąbrowie Tarnowskiej brygadierem Adamem Rzemińskim, Szefem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostą Wiesławem Krajewskim, Wicestarostą Tadeuszem Kwiatkowskim i Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławem Początkiem odwiedzili najbardziej poszkodowane osoby. Wiesław Krajewski zwrócił się także do Komendanta Głównego PSP z prośbą o podjęcie decyzji w sprawie budowy Strażnicy dla Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej i wyposażenie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego w niezbędne środki. 1 lipca odbyło się także specjalne spotkanie informacyjne Rady Miejskiej poświecone powodzi i jej ofiarom. Podczas niego część radnych dobrowolnie zadeklarowało przekazać swoją dietę dla powodzian.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej informuje, że założono specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze dla powodzian: Bank Spółdzielczy
Ul. Jagiellońska 1 a 33-200 Dąbrowa Tarnowska Nr 62 9462 0003 2001 0000 4200 0029

Pieniądze można też wpłacać na drugie konto: 50 9462 0003 2001 0000 3740 0020 z dopiskiem „pomoc powodzianom”




29 czerwca jedno z najbardziej poszkodowanych przez powódź miejsc w Powiecie Dąbrowskim, miejscowość Radwan w Gminie Szczucin odwiedził Premier RP Donald Tusk. Rozmawiał z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządu powiatowego Starostą Dąbrowskim Wiesławem Krajewskim oraz Wicestarostą Tadeuszem Kwiatkowskim. W czasie spotkania Donald Tusk otrzymał także informacje o najbardziej dotkniętych gminach tj. Dąbrowie Tarnowskiej i jej sołectwach Radgoszcz, Szczucin i Olesno. Premier zapewnił mieszkańców oraz Samorządy, że ze powodzianie będą mogli liczyć na odpowiednią pomoc ze strony Rządu. Dzieci, które właśnie rozpoczęły wakacje będą mogły wyjechać na bezpłatne kolonie.

Sytuacją powodzian bardzo zainteresowany jest też biskup Wiktor Skworc, który był na bieżąco informowany o sytuacji. Jego decyzją Caritas Diecezji Tarnowskiej wesprze ofiary żywiołu. W związku z sytuacją powodziową w niedzielę 28 czerwca Dąbrowę Tarnowską wizytował Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Adam Nita.

Anna Hudyka


1- Miejsko Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej. Basen zalany. 2- Przed Dąbrowskim Domem kultury 3- Ulica Nadbrzeżna 4- Ulica Nadbrzeżna 5- Ulica Nadbrzeżna 6- Ulica Nadbrzeżna 7- Ulica Nadbrzeżna 8- Ulica Nadbrzeżna, Marek Hudyka przez swoim domem. 9- Ulica Nadbrzeżna 10- Przed Dąbrowskim Domem kultury 11- Ulica Nadbrzeżna 12- Ulica Nadbrzeżna 13- Most na rzece Breń przed ulicą oleśnicką 14- Przed domem jednej z poszkodowanych: Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Rostatarosta Tadeusz Kwiatkowski i Burmistrz Stanisław Początek. 15- Przed krytą pływalnią, Dąbrowa Tarnowska 16- Miejsko Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej. 17- Most na rzece Breń przed ulicą oleśnicką 18- Ulica Nadbrzeżna 19- Ulica Nadbrzeżna 20- Starosta Wiesław Krajewski, Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski i Premier RP Donald Tuska 21- Starosta Wiesław Krajewski, Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski i Premier RP Donald Tuska 22- Starosta Wiesław Krajewski, Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski i Premier RP Donald Tuska