Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 lipca 2009
Dni Dąbrowy Tarnowskiej 2009 – solidarność w obliczu tragedii
Tekst i zdjęcia Anna Hudyka

Zespół "Pajujo"
Dąbrowa Tarnowska od wielu lat organizuje Dni Miasta. Tegoroczne obchody odbyły się w przedostatni weekend lipca a ich głównym punktem była II edycja Spotkania Kultur- „Spotkanie z folklorem”. Należy zaznaczyć, że jego hasło "Bądźmy razem!" nawiązywało do niedawnego tragicznego wydarzenia, jakim była największa w historii regionu powódź. 19 lipca Festiwal a zarazem dni miasta uroczyście zainaugurował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek.

Powitał przybyłych gości oraz mieszkańców miasta mówiąc, że pragnąłby, aby z roku na rok brało w nim udział coraz więcej ludzi– w tym tych młodych. Zaznaczył, że właśnie dlatego w zeszłym roku zmieniono jego formę. Ma być atrakcyjna dla każdej grupy wiekowej.Po oficjalnej części odbyły się koncerty muzyczne. Wystąpiła prezentująca góralski folk grupa "Whiskey" i reggea-ska 'Pajujo". Całość zakończyła wschodząca gwiazda dąbrowskiej rockowej sceny muzycznej, młodzieżowy zespół "Suchy Chleb dla Konia". Grupa działa od 5 lat pod opieką Dąbrowskiego Domu Kultury i jest w przede dniu nagrania drugiej profesjonalnej płyty CD. Tego wieczoru nastąpiła też pierwsza publiczna prezentacja części jej utworów.


Zespół "Suchy chleb dla konia"


Zespół "Whiskey"

Na zakończenie Dni Dąbrowy Tarnowskiej odbył się koncert "gwiazdy wieczoru'. W tym roku były nią 'Brathanki'. Zespół przez 11 lat działalności cieszy się niezmiennie wielką popularnością a jego piosenki są wszystkim bardzo dobrze znane. Grupa zakończyła występ bisami. Zaraz po nim muzycy pozowali z fanami do wspólnych zdjęć oraz rozdawali autografy. Właśnie też ta część programu przyciągnęła najwięcej ludzi, których było około 4 tysięcy, co na ponad jedenastotysięczne miasto daje bardzo wysoką frekwencję.

Po koncercie nastąpił wielki pokaz sztucznych ogni. W ten sposób zakończyło się "II Spotkanie Kultur". Godziny spędzone na tym specjalnym pikniku minęły w miłej niemal rodzinnej atmosferze. Uczestniczyli w nim mieszkańcy nie tylko samej Dąbrowy, bo i okolicznych miejscowości. Ale koncerty muzyczne były tylko częścią atrakcji Dni Dąbrowy.

Wcześniej ulicami miasta uroczyście przejechała kolumna 40 motocykli z chorągiewkami prezentującymi herb miasta. Pokonali trasę sprzed Urzędu Miejskiego pod C.H. "Dąbrowiak", gdzie odbyła się całość imprezy. W tym niecodziennym „pochodzie” wzięli udział członkowie i sympatycy klubu motocyklowego Knight Riders – Region Tarnów, których głównym hasłem są słowa wyrażone w języku esperanto "SERVO PER AMIKECO" – "Służyć poprzez przyjaźń". W klubie tym zaangażowanych jest też wielu z Dąbrowian. Należy zaznaczyć, że dąbrowską paradę wymyślił i zorganizował właściciel Firmy Akcent Studio Pan Jarosław Gęza. On też prowadził specjalny automobil, za którym jechali motocykliści.


Motocykliści


Miłośnicy militariów

Odbył się także pokaz paintballu w wykonaniu grupy "Jagerregiment 23". Młodzi dąbrowscy pasjonaci militariów wystąpili w kopiach NATO-wskich mundurów. Również Dniom Stolicy Powiśla Dąbrowskiego towarzyszy wystawa poświęcona sławnym i zasłużonym Dąbrowianom, wystawiona w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej. Nie można pominąć także odbywających się na terenie Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji turniejów siatkówki plażowej.

Ważną informacją jest, że organizatorzy tegorocznych Dni Dąbrowy Tarnowskiej w obliczu tragedii powodzi, jaka dotknęła wielu mieszkańców regionu w nocy z 26 na 27 czerwca zastanawiali się nad odwołaniem imprezy. Po wielu rozmowach postanowiono jednak, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem. Zadecydowano, że Dni Miasta będą okazją, by solidarnie być razem ze sobą i poczuć siłę wspólnoty.

Ustalono także, że podczas wszystkich wydarzeń prowadzona będzie składka na rzecz poszkodowanych przez żywioł wody. Wpływ na decyzję władz miasta o nieodwoływaniu imprezy miało także to, że zdaniem wielu psychologów ludzie po ciężkiej tragedii i doświadczeniach łatwiej wracają do normalności, gdy są razem z innymi. Już nie raz zostało udowodnione, że wtedy czują się silniejsi.

Nad całością Dni Dąbrowy patronat honorowy sprawowali: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek oraz Marszałek Województwa Marek Nawara. Samorząd wojewódzki dofinansował obchody kwotą 3.000 zł. Patronat medialny sprawował „Nowy Kurier Dąbrowski”i RDN Małopolska. Specjalną relację przygotowała Małopolska Telewizja Kablowa, od kilku lat obecna w Dąbrowie. Organizatorami byli natomiast: Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Dąbrowski Dom Kultury, Centrum Handlowe 'Dąbrowiak", Invest Nieruchomości . Wsparcia logistycznego udzielili natomiast: dąbrowska policja, straż pożarna oraz miejscowy Zarząd Dróg.


Zespół "Brathanki"

Należy zaznaczyć, że pierwowzorem występów zespołów folklorystycznych w Dąbrowie Tarnowskiej był Przegląd Polonijnych Kapel Ludowych . Jego inicjatorami w 1997 r. byli działacze koła miejskiego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" ś.p. Redaktor Jerzy Rzeszuto oraz ówczesny dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Ryszard Micek.

Anna Hudyka