Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 wrzesnia 2009
Dożynki na Powiślu Dąbrowskim
Anna Hudyka (tekst i zdjęcia)

Już po raz trzeci odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Powiatu Dąbrowskiego i należących do niego gmin. W tym roku miało miejsce 23 sierpnia, a jego gospodarzem Ujście Jezuickie w Gręboszowie. Tak, jak w poprzednich latach uroczystość połączyła dwie ważne dla regionu imprezy: święto rolników wieńczące zbiór plonów oraz Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego. Te ostatnie do 2006 r. odbywały się osobno i jest to ich dwunasta edycja.

Tegoroczne święto rolników rozpoczęło się uroczystą polową Mszą Św. Dziękczynnemu nabożeństwu za szczęśliwe zbiory przewodniczył ks. infułat Zbigniew Kostrzewa. W koncelebrze pomagali mu proboszczowie parafii: Gręboszów- ks. Wiesław Babiarz, Żelichów- ks. Tadeusz Wiszniewski, Borusowej- ks. Marian Kujda oraz ks. Marian Kurnyta z Francji i ks. dr Ryszard Banach z Wyższego Seminarium Duchownego i Papieskiej Akademii Teologicznej. Po Mszy Św. obecni przeszli na miejscowy stadion sportowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Był to piękny barwny korowód dożynkowy.

Po przybyciu na miejsce gości powitała wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek a okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta dąbrowski Wiesław Krajewski. Staropolski obrzęd dożynkowy wykonał działający przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie zespół folklorystyczny. Bochen chleba z tegorocznego zboża wręczyli gospodarzom rolniczego święta jego starostowie Maria Sambor i Jan Stalica. Następnie wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski przeczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Wraz ze starostą Wiesławem Krajewskim i reprezentantem Ministerstwa Przemysławem Saltarskim wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa". Otrzymali je: Stanisław Wytrwał, Roman Sambor, Mieczysław Wcisło, Stanisław Wytrwał, Marian Sucharski, Marian Gaweł, Jan Stalica, Jan Koziara, Leszek Łoboda i Adam Magiera.




Gospodarze: pani wójt Gręboszowa Krystyna Świętek i starosta dąbrowski Wiesław Krajewski

Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców”, czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin Powiatu Dąbrowskiego. Każda z nich była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, w kolorowych strojach, przedstawienia, śpiewy i przyśpiewki. Nie mogło zabraknąć w nich też tańców. W występach poruszano tematy swoich problemów i trosk, osiągnięć i tym, co udało się dokonać w ostatnim czasie.

Wszystkie wieńce oraz występy uważnie obserwowała oceniająca je komisja konkursowa, której skład stanowiły: przewodnicząca- dyrektor biblioteki powiatowej Ewa Drzazga oraz członkowie: Emilia Misterka- Gręboszów, Jadwiga Kusior- Dąbrowa Tarnowska, Barbara Pobiegło- Mędrzechów, Renata Klimek- Radgoszcz, Wanda Chlastwa- Olesno, Lucyna Marecka- Bolesław i Lidia Bardan- Szczucin. One też zadecydowały, że w konkurencji na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze trzy miejsca zostaną przyznane następująco:




Goście z dalekiego świata...aż z Chicago!

Zalipie (Gmina Olesno), Strojców (Gmina Bolesław) i Radgoszcz. Za najładniejsze i najoryginalniejsze a zarazem zgodnie z tradycją wybrano też te z Grądów (Gmina Mędrzechów) i Biskupic z Gminy Gręboszów, które otrzymały wyróżnienia.

Jednakże o wszystkich można powiedzieć, że były prawdziwymi działami sztuki ludowej. Za najciekawszą prezentację sceniczną delegacji wieńcowej komisja uznała te wykonane przez przedstawicieli: Gręboszowa, Zalipia i Mędrzechowa. Zaznaczono jednak, że bardzo ciekawie zaprezentowała się Nieczajna Górna. Reprezentujący sołectwo zespół „Nieczajnianie” zakończył występ wręczeniem tradycyjnego bochna chleba burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławowi Początkowi.




Odbywające się wraz z Dożynkami Targi Gospodarcze są jedyną i największą tego typu imprezą na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wystawców i zwiedza je rok rocznie kilka tysięcy osób. Mają one postać, że na stoiskach prezentują się przedsiębiorcy, instytucje, lokalne i zewnętrzne firmy oraz same gminy. Te ostatnie ukazują swoje oferty inwestycyjne, kulturalne i turystyczne. Można obejrzeć również wyroby ludowe i prace lokalnych artystów, którzy biorą udział w różnych konkursach. W tegorocznych Targach Gospodarczych było 35 uczestników.

Zwycięzcami konkursu za najładniejsze stoisko zostali: I miejsce- Warsztaty Terapii Zajęciowej, II- Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwo w Radgoszczy a III- F.H. WODNIK. Wyróżniono także F.H. Sękpol oraz Koło pszczelarzy. Zwycięzcom nagrody wraz ze statuetkami wręczyli: poseł na Sejm RP Jacek Pilch, starosta Wiesław Krajewski, przewodniczący Rady Powiatu Robert Kądzielawa, wójt Gręboszowa Krystyna Świętek oraz przedstawiciele partnerskich miast.




Tak zakończyła się pierwsza część Powiatowych Dożynek. Następnie zaprezentowały się taneczne i muzyczne zespoły dziecięce i młodzieżowe oraz orkiestra dęta z Mędrzechowa i „Dąbrowiacy”. Zaśpiewali także goście z zagranicy, bowiem wystąpiła kapela góralska „PASTRNOCI” ze słowackiej Novej Lubovni. Ona też zapoczątkowała radosną zabawę taneczną trwającą do późnych godzin nocnych, na której wspólnie bawili się zarówno młodzież, jak i starsi.

Całość tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego minęła w miłej i radosnej atmosferze. Przybyłych, aby bawić się tego dnia czekało wiele atrakcji i wspaniała wspólna zabawa. Wszystko, co organizatorzy zaplanowali udało się zrealizować. Na szczęście dopisała pogoda mimo, że imprezę powitała zimna aura. Przybyli mogli oglądać prezentowane stoiska i występy na estradzie. Nie zabrakło również innych dodatkowych atrakcji dla dzieci a osoby, które chciały spróbować lokalnych potraw mieli okazję, bowiem różne smakołyki przygotowały gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich. W przyszłym roku kolejna edycja Święta Powiśla Dąbrowskiego odbędzie się w Gminie Mędrzechów.


Strojców - zdobywcy II miejsca w kategorii najładniejszy wieniec dożynkowy


Gmina Dąbrowa Tarnowska z gospodarzem Dożynek burmistrzem Stanisławem Początkiem (w środku - trzyma bochen chleba)

Wśród obecnych na tegorocznym Świecie Powiśla Dąbrowskiego byli obecni m.in. wójtowie i burmistrzowie poszczególnych gmin. Obecni byli także goście z zagranicy- delegacje zaprzyjaźnionych miast partnerskich Samorządu Powiatu Dąbrowskiego i Gminy Dąbrowa Tarnowska Węgrzy z XVIII Dzielnicy Budapesztu, Słowacy ze Starej Lubovni oraz Francuzi. Należy zaznaczyć, że honorowymi gośćmi byli polscy weterani wojenni mieszkający w Chicago w USA. W tym roku nad całością Święta Powiśla Dąbrowskiego patronat honorowy objęli wspólnie: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego i Starosta Dąbrowski.

Tekst i zdjęcia Anna Hudyka