Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 wrzesnia 2009
Igrzyska Dzielnych po Transplantacji
Renata Buziak, Marek Wojtowicz (tekst i zdjęcia)

Dorota Domaniewska
XVII Światowe Igrzyska dla Osób po Trasplantacji, Gold Coast 22-30 Sierpień 2009. 22 Sierpnia 2009 do Australii zawitała reprezentacja Polski gotowa do startu w XVII Światowych Igrzyskach po Transplantacji. Po gorącym przywitaniu na międzynarodowym lotnisku w Brisbane i wymianie pierwszych wrażeń z Renatą i Markiem, polska kadra udała się autokarami do Broadbeach na Gold Coast - gospodarza tegorocznych Igrzysk. Wspaniała lokalizacja zapewniła wszystkim sportowcom idealną bazę relaksu. Dzięki pięknym widokom i długim spacerom wzdłuż słonecznych plaż uczestnicy Igrzysk mieli możliwość do szybkiej regeneracji sił niezbędnych w rywalizacji o najwyższe laury w wielu dyscyplinach sportowych.

Główną siedzibą było Gold Coast Convention and Exhibition Centre, gdzie rownież odbyło się 23 sierpnia 2009 oficjalne otwarcie XVII Światowych Igrzysk po Transplantacji. W uroczystości otwarcia igrzysk wzieli udział wszyscy zawodnicy poszczególnych krajów, przedstawiciele Rządu Australii i Stanu Queenslad jak rownież piosenkarze, muzycy i tencerze, którzy zaoferowali szeroki wachlarz wspanialej rozrywki. Oficjalny hymn tych Igrzysk to ’Our Victory’, który został skomponowany przez John'a Foreman'a i Tania Doko zainspirowanych przeżyciami związanymi z transplantacją.

Światowe Igrzyska po Transplantacji są rozgrywane juz od 25 lat i są uroczystym obchodem ludzkiego życia popularyzującym zrozumienie o świadomym darowaniu organów na cele transplantacyjne oraz demonstracją niepodważalnych sukcesów transplatacji. W tym roku w igrzyskach brało udział prawie 2000 uczestników z 50 krajów. Polski skład liczył 7 zawodników (wszyscy po przeszczepieniu nerki), manager i lekarz ekipy dr med. Dariusz Wasiak z Kliniki Chirurgi Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie i 2 osoby towarzyszące Jola Domaniewska i Leszek Łapawa.

Polscy zawodnicy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, które powstało w 2005 roku w wyniku działalności Prof. dr hab. med. Andrzeja Chmury z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Traspantacyjnej AM ze szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie i Krystyny Murdzak, nuczycielki wychowania fizycznego i trenerki narciarstwa biegowego. Zapoczątkowana na sali operacyjnej znajomość pomiędzy Prof. Andrzejem Chmurą i Pani Krystyny Murdzak, gdzie otrzymała ona ratujący życie przeszczep nerki, zaowocowała powstaniem Stowarzyszenia, z sidzibą w Iwoniczu Zdrój.


Krystyna Murdzak




Wśród celów tego Stowarzyszenia jest popularyzacja świadomego oddawania narządów poprzez popularyzacje aktywności fizycznej wśród osób po trasplantacji. Dziś Stowarzyszenie liczy 150 członków. Członkiem może zostać nie tylko osoba po tranplantacji, i nie tylko osoba dializowana, ale też każda osoba popierająca ideę transplatacji.

W XVII Światowych Igrzyskach Polscy pacjenci-sportowcy startowali w kilku dyscyplinach: mini maratonie na 5km, bowlingu, tenisie ziemnym i tenisie stołowym, pływaniu i lekkiej atletyce. Mimo małej liczby ekipy Polscy zawodnicy zdobyli w sumie 10 medali, dzięki czemu Polska zajęła 15 miejsce w końcowej klasyfikacji!!!








W punktacji medalowej brały udział 43 kraje, pierwsze trzy miejsca zajęły: Australia, Wielka Brytania i USA, reprezentowane przez około 100-osobowe drużyny.

Gratulacje dla polskich zawodników! 10 medali - w tym 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe: Andrzej Lewandowski (3 medale): złoty, srebrny i brązowy medal w pływaniu. Piotr Chojnacki (4 medale): w tenisie ziemnym brązowy medal w grze pojedynczej; srebrny w grze deblowej ( z G. Blecharczykiem), w tenisie stołowym złoty medal w grze pojedynczej i srebrny w deblowej ( z M. Żyto). Grzegorz Blecharczyk zdobył srebrny medal w tenisie ziemnym w grze deblowej.Maciej Żyto: srebrny medal w tenisie stołowym w grze deblowej.Krystyna Murdzek otrzymała srebrny medal w skoku w dal.Dorota Domaniewska wywalczyła złoty medal w tenisie stołowym. Mirosław Burski zdobył złoty medal w chodzie sportowym na 5000m - należy tutaj zaznaczyć, że Mirosław Burski jest rekordzistą świata w tej dyscyplinie od 2005 roku!

30 sierpnia, po uroczystym zakończeniu Igrzysk nasza drużyna miała okazję na małe krajoznawcze przejażdżki po okolicach i zapoznanie sie z tutejszą kulturą oraz australisjską fauną i florą. Bylo to możliwe dzięki inicjatywie niewielkiej ale prężnej grupy australijskiej Polonii z Brisbane i Gold Coast, której jesteśmy bardzo wdzięczni.






Bardzo nam bylo miło bliżej poznać naszą reprezentację, nie tylko jako świetnych światowej sławy sportowców, z których jesteśmy bardzo dumni, ale również jako przemiłych, wesołych, pełnych energii i poczucia humoru ludzi, pomimo ich tak znacznych przeżyć jakimi jest transplantacja. Z ich zachowania, zapału do życia i doceniania każdego dnia możemy się wszyscy wiele nauczyc.

Jak Pani Krystyna powiedziała: poprzez ich czynne wychodzenie do środowiska dają oni żywe świadectwo że ‘przeszczep to nowe życie’.

Życzymy naszej polskiej reprezentaji dalszych wspaniałych sukcesów w życiu osobistym i sportowym. Szczególne podziękowania za udział w gościnie polskiej kadry w Australii dla: Beaty i Andrzeja Krynickich, Doroty i Romana Wus, Izy i Ziggy Kusiaków.

Po więcej informacji (jak możesz zostać czlonkiem Stowarzyszenia) zajrzyj na stronę internetową www.sportpotransplantacji.org.pl/

lub skontaktuj się telefonicznie/pocztą:
Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji (PSST) Siedziba: 38-440 Iwonicz Zdrój,ul. Piwarskiego 22/32, Tel.0 13 4350249.

Posłuchaj bardzo interesujących wywiadów po polsku z Krystyną Murdzak i Grzegorzem Blecherczykiem w SBS Radio.