Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 października 2009
Modlitwa za pomyślny wybór papieża
nieznany wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Domu Złotego, Arki i Niebieskiej
Bramy i Gwiazdy! - grzmię słowy litanii,
bo tak się ongiś praszczur w Watykanie
modlił Sarbiewski.

Na przyszłych wieków nadchodzącą sławę
zwróć, o Królowo tej polskiej Korony,
serca wyborców, spuść promień złocony
w święte conclave.

Daj kardynałom natchnienia i hartu,
ażeby nowy papież mocniej jeszcze
ścisnął ster świata, co świta w boleści
na zgubę czartu.

Maryjo, gwiazdo dla Piotrowej łodzi,
w Tobie jedynie i trud, i zapłata,
uczyń Watykan nową wiosną świata,
który nadchodzi!

O to, Królowo, schodząc w serca głębię,
błagam, słuchając, co mówi Duch Boży:
nowe papiestwo jak dąb się rozłoży
przy polskim dębie.

Ten piękny wiersz (bez pierwszej zwrotki) znajduje się w podarowanej mi niedawno w Krakowie książce dr Mieczysława Rokosza pr "Na szańcach pamięci" (w rozdziale "Polak na papieskim tronie", str. 376.) (ESK).

Cały wiersz znajduje się w internecie - tutaj

Kim był wspomniany w wierszu Gałczyńskiego- Sarbiewski?

Maciej Kazimierz Sarbiewski herbu Prawdzic, ur. 24 lutego 1595 w Sarbiewie koło Płońska, zm. 2 kwietnia 1640 w Warszawie – światowej sławy polski poeta neołaciński i teoretyk literatury epoki baroku, kaznodzieja nadworny Władysława IV, jezuita, nazywany sarmackim Horacjuszem,laureat najwyższej ówczesnej nagrody literackiej "laur poetycki" o prestiżu porównywanym z nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Najbardziej popularny i najczęściej wydawany polski autor za granicą przed Henrykiem Sienkiewiczem.

Naukę rozpoczął w 1607 w kolegium jezuickim w Pułtusku. W 1612 wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Studiował w kolegium jezuickim w Braniewie,gdzie spotkał św. Andrzeja Bobolę i na Akademii Wileńskiej.

W 1622 wysłany został przez swoich zakonnych przełożonych na studia do Rzymu. Podróżując z klerykami: Janem Grużewskim, Andrzejem Rudominem i Mikołajem Zawiszą w lasach w okolicach Bambergu zostali napadnięci i obrabowani przez rozbójników. Mikołaj Zawisza, ranny w napaści pod Bambergiem, zmarł na febrę po przybyciu do Rzymu.

Na dworze papieża-poety Urbana VIII stał się jednym z grona czołowych intelektualistów europejskich. W roku 1622 opisał wierszem podróż swoją do Rzymu. 3 czerwca 1623 otrzymał w Rzymie święcenia kapłańskie.

W 1625 r. powrócił do Polski, przebywał w Nieświeżu, został profesorem teologii i retoryki na Akademii Wileńskiej. Nauczyciel poetyki i retoryki w kolegiach w Krożach, Połocku i na Akademii Wileńskiej, gdzie uzyskał w 1632 doktorat z filozofii, a w 1636 teologii. Był jednym z największych poetów europejskich epoki baroku. Zmarł nagle, wskutek udaru, który nastąpił w trakcie ostatniego, pożegnalnego kazania.

źródło: Wikipedia