Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 listopada 2009
Powstaje Małopolski System Informacji Turystycznej
Anna Hudyka
Turyści odwiedzający region Małopolski kojarzą go przede wszystkim z dwoma miastami: Krakowem i Zakopanem. Nie wiedzą, że wiele innych mniejszych miasteczek położonych na uboczu tych wielkich lub modnych obecnie, aby je zwiedzić kryje także wiele interesujących zakątków.

Chcąc zmienić tą mało korzystną sytuację i z myślą o miejscach, które warto odwiedzić a często brak o nich choćby jednego zdania w turystycznych przewodnikach powstaje Małopolski System Informacji Turystycznej. Południe Polski będzie pierwszym okręgiem w Polsce, gdzie stworzony zostanie profesjonalny system informacji o regionie ujednolicony w skali całego województwa. Stworzą je wspólnie województwo małopolskie wraz z 24 partnerami, w których rolę wcielą się: 3 miasta, 17 gmin i 3 powiaty.

Głównym celem programu jest fakt, że Małopolska posiada duży i w większości nie odkryty potencjał turystyczny warty do ukazania szerszemu gronu. Wiele z jej atrakcji kryje się po za głównymi miastami w małych miasteczkach i na wsiach. Są to miejsca znane tylko „miejscowym” a tworzący projekt chcą, aby dzięki przedsięwzięciu zwiększyła się liczba ich „odkrywców”. Nie bez znaczenia jest także to, aby osoby korzystające z oferty turystycznej mogły uzyskać rzetelne i sprawdzone informacje a świadczone im usługi były na wysokim poziomie. Równocześnie przedsięwzięcie ma stać się elementem aktywnej polityki marketingowej i promocyjnej regionu. Ma wykonywać zadania wiążące się ze stworzeniem i rozwojem systemu informacji turystycznej w postaci cyfrowej, różnego rodzaju folderów i ulotek, jak też efektywnym zarządzaniem Małopolskim Systemem Informacji Turystycznej.

Kolejnym argumentem za utworzeniem projektu, co należy zaznaczyć jest fakt, że rok rocznie coraz bardziej rozwija się agroturystyka czyli wypoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Co za tym idzie następuje rozwój tychże ośrodków poprzez tworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki temu wspierane są także ekonomiczne same gospodarstwa. Należy bowiem pamiętać, że agroturystyka wymaga specyficznego, indywidualnego podejścia do gościa, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia osób o określonych kwalifikacjach bądź inwestycji w podniesienie umiejętności zatrudnionego personelu.

W ramach projektu planuje się stworzenie sieci jednostek świadczących usługi informacji o regionie w tym jego dokładnej ofercie turystycznej. Zostanie także wprowadzony połączony i ujednolicony system oznakowania interesujących miejsc poprzez m.in. oznakowanie ich samych oraz dróg, którymi można do nich dojechać. Do rozprowadzania nieodpłatnie zostaną przygotowane publikacje i materiały promocyjne. Wszystko to będzie zawierać także oznakowanie miejsc oferty turystycznej i produktów regionalnych. Wszystkie dane przy pomocy najnowszej technologii będą gromadzone, przetwarzane i udostępnione szerszej widowni oraz włączone do Małopolskiej Karty Turystycznej. Należy także zaznaczyć, że rozwój Małopolski zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 wymaga wzrostu konkurencyjności regionalnej. Zmiana w prowadzeniu polityki będzie polegać na włączeniu w sferę gospodarczą turystyki i wszystkiego, co jej dotyczy.

Całkowita wartość wielkiego turystycznego projektu to 4 mln. zł. 75 % kwoty będzie pochodziło ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa 3. Turystyka i przemysł kulturowy. Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej. Schemat A: Budowa regionalnego systemu informacji turystycznej. Brakującą kwotę pokryje województwa małopolskiego i Partnerzy Projektu.

Na potrzeby projektu województwo małopolskie podzielone na 6 subregionów. Na ich poziomie funkcjonować będą Centra Informacji Turystycznej obejmujące swym zasięgiem cały subregion. Na poziomie lokalnym w zależności od tworzącego je podmiotu zasięgiem swojego działania obejmą miasto/gminę/powiat oraz najbliższą okolicę. Wszystkim punktom podobnie, jak ma to miejsce w przypadku hoteli przyznawane będą gwiazdki świadczące o jakości oferowanych przez nie usług. Najwyższy poziom, jaki będą mogły uzyskać to 4 gwiazdki. Nagrodą dla najlepszych z najlepszych będą dotacje unijne przeznaczone na modernizację i wyposażenie.

Punkt Informacji Turystycznej znajdzie się także w należącej do Subregionu Tarnowskiego Gminie Dąbrowa Tarnowska. Mieszczące się w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie jedynym tego typu miejscem w Powiecie Dąbrowskim. Już wiadomo, że zostaną w nim zatrudnione dwie osoby. Będą one udzielać informacji bezpośrednio lub za pośrednictwem telefonu i Internetu. Turyści będą mogli także samodzielnie skorzystać z komputera, w którym znajdą wszystkie informacje o Powiślu Dąbrowskim, jak również o całej Małopolsce. Przez całą dobę będzie można także skorzystać ze specjalnego tzw. infokiosku, który stanie przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Anna Hudyka