Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 grudnia 2009
Dostojny jubileusz działacza polonijnego
Anna Hudyka

Dzień 6 grudnia był niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w życiu Jana Antoniego Jaworskiego. Ten zasłużony człowiek urodzony na południu Polski, w Dąbrowie Tarnowskiej obchodził jubileusz 70-tych urodzin. Przygotowana z tej okazji uroczystość odbyła się w obecności działaczy polonijnych i katolickich. Gratulacje i życzenia z tej okazji Pan Jan A. Jaworski otrzymał także ze swej rodzinnej miejscowości. Przesłali je m.in. burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, proboszcz Parafii p.w. Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej ks. Stanisław Cyran oraz prałat ks. Józef Poremba.


Jan A. Jaworski wraz z byłym proboszczem dąbrowskiej parafii ks. prałatem Józefem Porembą, kardynałem Stanisławem Dziwiszem oraz burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławem Początkiem. Jadowniki Mokre 2008 r.

Pan Jan Antoni Jaworski urodził się 3 grudnia 1939 r. w Dąbrowie Tarnowskiej, w której spędził dzieciństwo i młodość. Niestety lata te nie należały do najłatwiejszych. Był wychowywany w trudnych warunkach bez rodziców, ale to właśnie wszystkie te wydarzenia miały wielki wpływ na jego życie. Przykładem może być fakt, że już we wczesnej młodości czynnie uczestniczył w życiu swojej społeczności i parafii. W późniejszym czasie podjął studia teologiczne, filozoficzne i socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim a później socjologiczne na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Obecnie od ponad 25 lat przebywa w Stanach Zjednoczonych w Chicago, gdzie pełni szereg różnych funkcji. Jest Korespondentem Biura Prasowego Episkopatu Polski i Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Rzecznikiem Prasowym Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego wobec Weteranów i Kombatantów w USA.

Jan Jaworski to także współzałożyciel i wieloletni prezes oddziału Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Chicago a od 1996 r. prezes chicagowskiego oddziału Funduszu Ilustrowanego Słownika Biograficznego Polonii Świata. W 1972 r. został członkiem Związku Narodowego Polskiego. Równocześnie pełni funkcję przedstawiciela Zakładu Biografistyki Polonijnej w Paryżu oraz należy do Kongresu Polonii Amerykańskiej. Ponadto jest autorem wielu artykułów i reportaży publikowanych zarówno w prasie polskiej jak też polonijnej. Jest autorem książki pt. „Jan Paweł II wśród Polonii Amerykańskiej” oraz laureatem wielu wyróżnień.

Jan A. Jaworski przebywając „na drugim końcu świata” nie zapomina o swojej ojczystej ziemi, z której się wywodzi. Systematycznie śledzi wszystkie wydarzenia związane z Polską oraz regionem Powiśla Dąbrowskiego i jest w stałym kontakcie z wieloma mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej. Często też gości w swojej Ojczyźnie, a gdy w niej jest to zawsze znajduje czas, by odwiedzić Dąbrowę.

Myśląc o swojej Małej Ojczyźnie i jej problemach Jan A. Jaworski stara się pomagać. Włącza się w różne akcje społeczne i kościelno-charytatywne, które mają na celu pomoc Dąbrowie. Bardzo wspierał Hospicjum im. św. Brata Alberta, przysyłał sprzęt do dąbrowskiego szpitala i współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną.

W 2000 r. był inicjatorem I Sympozjum Polonijnego Powiśla Dąbrowskiego, które odbyło się w Dąbrowie Tarnowskiej. Stało się to możliwe m.in. dzięki pomocy władz samorządowych. Było to spotkanie rodaków wywodzących się z ziemi dąbrowskiej. Organizując je Pan Jan miał nadzieję, że nie będzie to jednorazowe przedsięwzięcie. Niestety czas pokazał, że, jak na razie nie miało miejsca ponownie.

Jedną z ważniejszych dat dla Dąbrowy Tarnowskiej, a które związane są z Panem Janem A. Jaworskim jest 31 sierpnia 2008 r. W tym dniu w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej osobę Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odbyła się ona podczas sumy, którą koncelebrowali wspólnie proboszcz parafii Ksiądz Stanisław Cyran, Ksiądz Prałat Józef Poremba oraz Infułat z Suchedniowa Ksiądz Infułat Józef Wójcik. Tablica ma postać płaskorzeźby z brązu a jej wykonawcą jest profesor Czesław Dźwigaj z Krakowa a jej fundatorem jest właśnie Pan Jan Jaworski.

Dla samego Pana Jana A. Jaworskiego szczególną datą jest niewątpliwie 28 sierpnia 2008 r. W tym dniu w Jadownikach Mokrych odbyła się uroczystość podczas, której został oficjalnie odznaczony Orderem Rycerskim św. Sylwestra. Odznakę tą ustanowił w 1841 r. Papież Grzegorz XVI wraz z Rycerskim Zakonem Świętego Papieża Sylwestra dla uczczenia wspomnianego Świętego. Jej przyznanie jest jednoznaczne z równoczesnym przystąpieniem do wspomnianego Zakonu. To zaszczytne członkostwo przyznaje się osobom świeckim, niekoniecznie katolikom, bo także protestantom, prawosławnym oraz czasem niechrześcijanom. Należy się za wybitne zasługi na rzecz Pontyfikatu, jak też za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki. Członkostwo w nim łączy się z przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek świętego Sylwestra, a na rewersie napis: "1841 Gregorius XVI Restituit".

Jan A. Jaworski jest także posiadaczem m. in.: nadanego mu w 1994 r. przez Papieża Jana Pawła II Krzyża Papieskiego "Pro Ecclesia et Pontifice"- Za Kościół i Papieża, medalu "Polonia Semper Fidelis", który otrzymał od Zakonu Paulinów za zasługi na rzecz Sanktuarium Jasnogórskiego oraz medalu "Za Zasługi dla KUL” (Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).

W ostatnich latach Pan Jan A. Jaworski odwiedził też Polskę m.in. w czasie pielgrzymki Papieża Benedykta XVI do Polski. Uczestniczył w niej na Jasnej Górze i na krakowskich Błoniach. W tym drugim miejscu miał wielki zaszczyt i szczęście przyjąć w czasie Mszy Św. Komunię Świętą z rąk samego Ojca Świętego.

W czasie wizyty w kraju Pan Jaworski został także przyjęty też na audiencji przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Jej celem było omówienie powstającego z inicjatywy Kardynała Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie Się” w Krakowie. Sprawa ta jest bliska Panu Jaworskiemu, ponieważ sam włączył się w tworzenie tego dzieła i jest zainteresowany jego powstawaniem. Promuje je wśród Polonii Amerykańskiej.

W czasie pobytu w Polsce Jan A. Jaworski spotkał się też ze swoim przyjacielem nieżyjącym już Ks. Prałatem Zdzisławem Peszkowskim - kapłanem Rodzin Katyńskich oraz z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce Ks. Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem. Został także odznaczony jubileuszowym medalem i dyplomem z okazji 750-lecia kanonizacji Świętego Stanisława na Głównego Patrona Polski. Został on przyznany w Krakowie na Skałce za wyjątkowe zasługi i aktywny udział w posłannictwie i rozwoju Sanktuarium.

Marzeniem Jana Antoniego Jaworskiego jest to, aby Polacy gdziekolwiek są nie tracili z sobą kontaktu. Chciałby, aby Jego rodacy byli związani z sobą i z Kościołem Katolickim a przede wszystkim nie zapominali, kim są i skąd pochodzą. Nie chodzi tu tylko o Polonię w Stanach Zjednoczonych, ale wszędzie tam, w każdym zakątku naszego ziemskiego globu, gdzie jest, choć garstka Polaków. Mówi, że tylko wtedy, gdy będziemy razem będziemy silnym narodem a przez to również nasz prestiż na świecie będzie większy.

W Dąbrowie Tarnowskiej Jan Antoni Jaworski jest wspominany jako dobry człowiek. Ludzie mówią o Nim, że pomagał każdemu, który pomocy potrzebował i nigdy jej nie odmawiał.

Anna Hudyka


Jan A. Jaworski