Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 grudnia 2009
20. rocznica końca PRL
PAP, kb

Godło RP. Fot. K.Bajkowski
Dwadzieścia lat temu pożegnaliśmy Polskę Ludową. 29 grudnia 1989 roku w Sejmie przegłosowano zmiany w konstytucji i powrót do nazwy Rzeczpospolita Polska, a orzeł odzyskał swoją koronę. Nikt już nie kazał przyjaźnić się na wieki ze Związkiem Radzieckim.

29 grudnia 1989 roku formalnie skończyła się Polska Rrzeczpospolita Ludowa. W Sejmie kontraktowym za zmianą konstytucji PRL i przywróceniem nazwy Rzeczpospolita Polska głosowało 347 posłów, wstrzymało się jedenastu. Przeciwko był jeden – z PZPR. To była przełomowa chwila.

– Dla mnie znaczyło to, ze mojemu pokoleniu udało się odrobić stratę poprzedniego pokolenia i z tego miałem satysfakcję – mówi Lech Wałęsa.

Z konstytucji usunięto zapis o przewodniej roli partii i centralnie sterowanej gospodarce. W zmienionej konstytucji zapisano: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

W pełni demokratycznie wybrany Senat jednogłośnie przyjął zmiany, o których tak wtedy mówił senator Edward Wende: „Głosowali za tym żeby ten orzeł miał złotą koronę na głowie, bo nasza Ojczyzna jest w tej chwili niepodległa i suwerenna, jeżeli nawet są pewne braki tej suwerenności”.

Tuż po głosowaniu Zbigniew Romaszewski zawiesił w ówczesnej sali obrad Senatu godło narodowe. Było to godło szczególne, pamiętające jeszcze II RP. Wkrótce w całym kraju ekspresowo wymieniano godła narodowe. Niektóre tylko przerabiano, domalowując koronę.

Już w 1989 roku rozpoczęły się prace nad nową konstytucją, na jej uchwalenie trzeba jednak było poczekać jeszcze osiem lat.