Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 stycznia 2010
Bajki aborygeńskie w Warszawie
promocja kultury aborygeńskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Ambasador Australii w Polsce J.E. Ruth Pearce, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie dr Adam Czyżewski, wydawnictwo Green Gallery oraz redaktor Jolanta Wolska zapraszają na promocję książki "28 Bajek Aborygeńskich" ze zdjęciami dzieci z Krainy Snów oraz na pokaz multimedialny kultury i mitów Aborygenów we wtorek 16 lutego o godzinie 18 w Muzeum Etnograficznym, Warszawa, ulica Kredytowa 1.

Po promocji lampka wina australijskiego "Jacob's Creek" oraz słodkości z cukierni "Mamuśka The Cheescake Shop".

A oto, co o sztuce aborygeńskiej napisano po polsku w Magazynie "Świat" w 2005 r.

Dla większości z nas znaczenie ma wyłącznie to, co jest ładne i kolorowe, co się podoba lub nie, i oglądając aborygeńską sztukę sami sobie ograniczmy jej odbiór, nie będąc w stanie nawet odgadnąć intencji autora i jego jakże innego od naszego widzenia świata. A przecież od wielu już tysięcy lat sztuka ta była najściślej związana z religią i wierzeniami.

Jak pisze Ryszard Bednarowicz – autor ksiązki „Sztuka Aborygenów” obraz-wzór spełnia w niej znacznie szerszą funkcję niż w znanych nam powszechnie dość formalnych i dekoracyjnych pracach modernistycznych. Dla jego autora jest on nie tylko świadectwem i dowodem własności określonego terenu ale też metodą przekazu wiedzy i sekretnych treści wplecionych w mitologię i szeroką symbolikę codziennego życia.

„Wiedza, wierzenia i sztuka w tym systemie kulturowym funkcjonują nierozdzielnie i są manifestacjami świętych aktów stwórczych oraz miejsc, gdzie według wierzeń Aborygenów emanuje energia pozostawiona przez mitycznych Przodków”.


Znajomość wierzeń i mitologii Aborygenów niebywale ułatwia rozumienie ich kultury, staje się pomocna w odbiorze ich sztuki od zawsze ściśle związanej z religią, której podstawą są wydarzenia nawiązujące do Czasów Stworzenia, kiedy to mityczni Przodkowie stworzyli wszystkie formacje geologiczne oraz przekazali ludziom prawa i zasady postępowania.

Wśród pierwotnych mieszkańców Australii Centralnej jeszcze i dzisiaj upowszechnione jest przekonanie, że istoty ludzkie „na początku” były tylko częściowo uformowane i stanowiły swego rodzaju pośrednie formy pomiędzy światem roślin a zwierząt, a ostateczna transformacja w ludzką postać nastąpiła dopiero w wyniku przekazania ludziom duchowych wartości przez Przodków: Miodową Mrówkę, Kangura, słodki ziemniak Yams, Deszcz, Ogień, itd. Tym samym przodkami i totemami w aborygeńskiej religii mogą być zarówno zwierzęta, rośliny a nawet formacje geologiczne, zjawiska przyrodnicze takie jak deszcz lub przedmioty, jak ogień czy miód.

źródło: www.stwork

O książce R. Bednarowicza "Sztuka Aborygenów" pisaliśmy w maju 2006 roku. Kliknij, czytaj.


(Oprac. JW & ESK)