Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 lutego 2010
Konkurs dziennikarski o nagrodę Marszałka Senatu
pierwsza nagroda 6 tysięcy złotych
W związku z uchwałą Senatu RP o ogłoszeniu roku 2010 ROKIEM DEMOKRACJI LOKALNEJ Kancelaria Senatu ogłasza konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP pt.: MAŁA OJCZYZNA – TO PRZESTRZEŃ, KTÓRĄ KSZTAŁTUJEMY I KTÓRA NAS UKSZTAŁTOWAŁA. Celem konkursu jest pokazanie możliwości wpływania na otaczający świat i środowisko poprzez zaangażowanie się obywateli w działalność samorządową. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizując się i działając na rzecz określonej wspólnoty przeciwdziałają apatii, bezradności, zmieniają swoje środowisko, poprawiają warunki życia i pracy, potrafią mobilizować innych wokół wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorządów w Polsce, ale także włączenia się obywateli polskich w działalność na rzecz lokalnych społeczności poza granicami kraju w państwach Unii Europejskiej a także w innych krajach, w których żyją i pracują Polacy. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne i dyplomy uznania.

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów polskich i polonijnych (prasy, radia, telewizji, portali internetowych). Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie materiału dziennikarskiego lub wyemitowanie programu od początku 2010 roku do 15 sierpnia 2010 roku i przesłanie tych materiałów do 25 sierpnia 2010 roku na adres:

Gabinet Marszałka Senatu, Kancelaria Senatu,pok.209, ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu na stronach internetowych Senatu: www.Senat.gov.pl

Senat RP ogłosił rok 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej. Od dwudziestu lat jesteśmy świadkami odżywania więzi lokalnych i regionalnych. Choć żyjemy w globalnej wiosce jesteśmy związani z miejscem urodzenia, edukacji, zamieszkania, pracy. Naszą Małą Ojczyznę często obdarzamy sentymentem. Źródłem siły Małych Ojczyzn są samorządy lokalne i regionalne, przywracane obywatelom od 1990 roku. Ich aktywność jest przejawem determinacji Polaków w dążeniu do budowania demokratycznego ustroju, opartego na fundamentach społeczeństwa obywatelskiego.

Utworzenie instytucji samorządowych, a więc przekazanie wspólnotom lokalnym istotnych uprawnień przypisanych dotąd urzędom centralnym – dało obywatelom wiarę we własne siły oraz możliwości wpływania na rozwój ich Małych Ojczyzn. Odtworzenie samorządu gminnego i powiatowego oraz powołanie samorządów wojewódzkich wywołało niespotykane wcześniej zaangażowanie społeczeństwa w kształtowanie i rozwój ich Małych Ojczyzn. Dzięki temu możliwy okazał się sukces odrodzonego samorządu, który stał się oparciem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Osiągnięcia terytorialnych wspólnot samorządowych w dziedzinie tworzenia więzi społecznych i odrabiania cywilizacyjnych zaniedbań okazały się szczególnym wkładem w budowę nowego ładu demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej.Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stworzyło Polakom przebywającym czasowo w krajach Unii możliwość pracy w samorządach lokalnych. Polacy mogą wybierać i być wybierani do lokalnych władz. Przywilej ten pozwala uczyć się demokracji lokalnej, ale też aktywnie w niej brać udział.

REGULAMIN KONKURSU DLA DZIENNIKARZY POLSKICH I POLONIJNYCH O NAGRODĘ MARSZAŁKA SENATU

na publikacje związane z ogłoszeniem przez Senat RP Roku 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej

„Mała Ojczyzna to przestrzeń, którą kształtujemy i która nas ukształtowała”

§1

Celem konkursu jest pokazanie możliwości wpływania na otaczający nas świat i środowisko poprzez zaangażowanie się obywateli w działalność samorządową. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizując się i działając na rzecz określonej wspólnoty sprzeciwiają się apatii, bezradności, zmieniają swoje środowisko, poprawiają warunki życia i pracy, potrafią mobilizować innych wokół wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorządów w Polsce, ale także włączenia się obywateli polskich w działalność na rzecz lokalnych społeczności poza granicami kraju w państwach Unii Europejskiej, a także innych krajach, w których żyją i pracują Polacy.

§2

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze pracujący w krajowych i polonijnych gazetach i w czasopismach, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, internetowych portalach realizujących programy dla Polonii, a także współpracownicy tych redakcji.

§3

Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie pracy lub wyemitowanie programu od początku 2010 r. do 15 sierpnia 2010 r i przesłanie dwóch kopii pod adresem organizatora do 15 sierpnia br. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w trakcie XVIII Światowego Forum Mediów Polonijnych 14 września 2010 r w Poznaniu. Prace powinny odpowiadać następującym kryteriom: a) treść publikacji powinna być zgodna z celem konkursu,
b) forma pracy dowolna (esej, rozprawka, reportaż, wywiad),
c) kopie tekstów prasowych, audycji radiowych lub programów telewizyjnych powinny być opatrzone pseudonimem, a dane autora umieszczone w osobnej kopercie, znajdującej się w przesyłce,
d) prace mogą składać dziennikarze (autorzy) lub redakcje,
e) prace powinny być opublikowane w języku polskim,
f) jeśli jeden autor chce przesłać więcej prac konkursowych, każda musi być opatrzona odrębnym pseudonimem i nadejść w odrębnej przesyłce,
g) prace oceni Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli środowiska językoznawców, dziennikarzy, senatorów.

§4

Nagrody:
- I nagroda – 6000 zł
- II nagroda – 4000 zł
- III nagroda - 3000 zł
- Wyróżnienia (2) x1000 zł

Kapituła ma prawo do innego podziału nagród, w zależności od jakości, ilości i rodzaju nadesłanych prac konkursowych. Prace należy przesłać na adres:[]

Kancelaria Senatu
Gabinet Marszałka - pok.209,
ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa
z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”.