Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 marca 2010
Niedziela Palmowa na Powiślu Dąbrowskim
Anna Hudyka

Niedziela Palmowa poprzedza Wielki Tydzień. To pamiątką po uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uwielbienia, jakim obdarzyła Go ludność miasta. Wspominając to wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat święcimy w kościołach palmy będące symbolem hołdu składanemu Jezusowi. Są one różnej wielkości, w większości niewielkie, ale można zobaczyć mające kilka a nawet kilkanaście metrów. Te ostatnie robią też największe wrażenie. Wykonuje się je ręcznie: z kłosów zbóż, wikliny, mirtu, kolorowych wstążeczek, kwiatów zrobionych z bibuły oraz z bazi. Dawniej wierzono, że posiadają cudowną moc, chronią przed wszelkim złem i zapewniają zdrowie. Sztuka robienia tych pięknych i okazałych jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tradycja ta występuje również na Powiślu Dąbrowskim.

28 marca w Gruszowie Wielkim odbył się XI Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych a głównym celem adresowanego do wszystkich chętnych z okręgu Dąbrowy Tarnowskiej jest kultywowanie obrzędów związanych z Wielkanocą. W tym roku tak, jak w poprzednich do konkursu włączono także Szarwark. Uroczystości Niedzieli Palmowej w obu miejscowościach rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. W Gruszowie Wielkim celebrował ją proboszcz parafii ks. Stanisław Żurat. Tu też zaprezentowano Misterium Męki Pańskiej. Wystąpiły w nim osoby należące do działającego przy Parafii w Smęgorzowie Zespołu Teatralnego, byli to: uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum Nr 3, studenci oraz starsi mieszkańcy Smęgorzowa.

Po nabożeństwie wierni przeszli do budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, w którym powitali wszystkich sołtys Jacek Ryczek i dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski. Następnie odbyła się część artystyczna, której tematem była Liturgia Wielkiego Tygodnia oraz ludowe obrzędy z nią związane. W dalszej części uroczystości wręczono dyplomy za najpiękniejsze palmy. Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na tradycyjne śniadanie wielkanocne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich.






W XI Gminnym Konkursie Palm wzięło udział wielu gości. Oprócz mieszkańców obu miejscowości było obecnych wielu gości. Mogli podziwiać nie tylko nagrodzone palmy, ale też piękną i bogatą wystawę nawiązującą do wiosennych Świąt. Organizatorami Konkursu byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej, Dąbrowski Dom Kultury, parafie Rzymsko-Katolickie w Gruszowie Wielkim oraz w Szarwarku, sołectwa obu miejscowości, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim oraz tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich.

Niedzielę Palmową bardzo podniośle celebrowano także w stolicy Powiatu Dąbrowskiego, w Dąbrowie Tarnowskiej. Uroczystości miały miejsce w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Marii Panny Szkaplerznej. Rozpoczęły się o godz. 11.00 procesją, którą poprowadził ks. dr Ireneusz Neznal. Następnie odbyła się uroczysta Msza Św. której przewodniczył ks. prałat Józef Poremba.

W Dąbrowie po raz kolejny odbył się także konkurs na najładniejszą palmę. Jego organizatorem była parafia rzymsko-katolicka a całość przygotowań wziął na siebie ks. dr Ireneusz Neznal. Podobnie, jak w zeszłym roku można było zobaczyć wiele bardzo różnorodnych i pomysłowych palm, z których najwyższe miały nawet 14 m. i były widoczne z daleka. Wiele z przyniesionych do kościoła liczyło powyżej 10 metrów a te mniejsze można było liczyć w dziesiątkach. Wszystkie przerosły najśmielsze oczekiwania. Ich wykonawcami były rodziny, całe ulice, zespoły i szkoły.






Kilka tygodni wcześniej zapowiadając konkurs ks. dr Ireneusz Neznal powiedział: „To nie sztuka zrobić wyższą palmę. Cała sztuka polega na tym, żeby tę palmę postawić. A tradycja każe zrobić to bez użycia ja¬kichkolwiek maszyn, tylko za pomocą siły rąk, liny oraz ewentualnie prostych urządzeń. Nie jest to wcale takie łatwe, bo grubość palmy u dołu ma być taka, żeby objęły ją męskie dłonie. Poza tym palmę trzeba postawić w na oczach wszystkich a na przykład 10-metrowa palma może ważyć nawet 50 kg.”

Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu, który odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka i proboszcza parafii ks. Stanisława Cyrana nastąpiło po zakończeniu uroczystej Mszy Św,. Oceny palm dokonała specjalnie powołana komisja w składzie, której znaleźli się: właściciel firmy Akcent Studio Jarosław Gęza, burmistrz Stanisław Początek, Przewodniczący Rady Duszpasterskiej Alfred Wybraniec oraz przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców: Józef Duda, Robert Pantera, Włodzimierz Piasecki i Bożena Walus.

Osoby te oceniając poszczególne palmy brały pod uwagę: sposób ich wykonania, rodzaj użytych materiałów, formę, zdobnictwo i pomysł artystyczny. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie nawiązywały do tradycji a część zachwyciła inwencją i pomysłowością. Ich autorzy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami wśród, których znalazły się: albumy, encyklopedie, książki, obrazki i słodycze. Ale wygrali nie tylko oni, bowiem za zwycięzcę można uznać także organizatora konkursu ks. dr Ireneusza Neznala, ponieważ i tym razem zakończył się on niekwestionowanym sukcesem.






Jak, co roku także w Borusowej miał miejsce konkurs powiatowy na najładniejszą palmę i obrzędy związane z Wielkanocą. 28 marca zorganizowali go wspólnie: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, Szkoła Podstawowa w Borusowej oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Jego Patronami Honorowymi zostali starosta dąbrowski Wiesław Krajewski i wójt gminy Gręboszów Krystyna Świętek.

Anna Hudyka

Zdjęcia: Niedziela Palmowa w Dąbrowie Tarnowskiej, Niedziela Palmowa w Gruszowie Wielkim & Misterium Męki Pańskiej.