Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 lipca 2010
Krzyż spod Pałacu będzie przeniesiony - Komorowski
komentarz Jozefa Wieczorka
Wywiad z B. Komorowskim w Gazecie - Zapowiedź usunięcia Krzyża

Świąteczna "Gazeta Wyborcza" publikuje pierwszy wywiad z prezydentem elektem Bronisławem Komorowskim. - Razem z ministrem Rostowskim stworzyliśmy model obietnic, który absolutnie nie rujnuje ani wiarygodności osoby, która składa obietnice, ani budżetu. Moje obietnice zostały dokładnie policzone - powiedział. Dodał także, że Krzyż spod Pałacu Prezydenckiego zostanie przeniesiony w inne miejsce...

...Komorowski był też pytany o los krzyża, jaki stanął przed Pałacem Prezydenckim po tragedii smoleńskiej. - Pałac Prezydencki jest sanktuarium państwa. Krzyż, co było zrozumiałe, postawiono w nastroju żałoby, lecz żałoba minęła i trzeba te sprawy uporządkować - stwierdził Komorowski. - Krzyż przed Pałacem Prezydenckim to symbol religijny, więc zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce - dodał.

Komentarz. No cóż. Mnie to nie dziwi. W końcu wielu wyborców prezydenta domagało się skończenia wreszcie żałoby i usunięcia Krzyża sprzed Pałacu (naruszał uczucia antyreligijne i antykaczystowskie). Trzeba też usunąć zagrożenie dla prezydenta na drodze do Pałacu podczas wiania silnych wiatrów. Taka argumentacja sama się nasuwa po przeczytaniu pisma zarządzających Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem, tłumaczących tak usunięcie Krzyża z Błoń krakowskich: "Należy zwrócić uwagę na fakt, że prognozy meteorologiczne przewidywały gwałtowne ulewy i wiatry, co w powyżej przedstawionych okolicznościach mogło stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia osób korzystających z tego często uczęszczanego miejsca rekreacyjnego Krakowa (tereny spacerowe Błoń) oraz osób odwiedzających pomnik pn. „Głaz Papieski", (Pismo z Urzędu Miasta z dnia 28.06.2010).

Po przeczytaniu tego pisma zareagowałem wewnętrznie tekstem, którym się dzielę: Ścięcie krzyża na Błoniach, czyli ochrona wiernych przed wiatrem. Inicjator postawienia krzyża na Błoniach – Kazimierz Cholewa otrzymał pismo z Urzędu Miasta wyjaśniające, że natychmiastowy 'demontaż' krzyża postawionego w godzinach wieczornych był spowodowany koniecznością ochrony wiernych, przychodzących pod Skałę Papieską, przed niebezpieczeństwem upadku krzyża na skutek zapowiadanych silnych wiatrów.

Pismo nie wyjaśnia dlaczego krzyż ścięto, bo w piśmie używa się niewłaściwego określenia - demontaż, gdy tymczasem nie pofatygowano się o zdemontowanie krzyża, lecz go ścięto ! bezpowrotnie go uszkadzając, tak aby po ustaniu wiatrów – potencjalnego zagrożenia dla wiernych - nie było możliwości go postawienia ? Czy tak ?

Uzasadniona jest obawa, że kolejne urzędy, po usłyszeniu w prognozach pogody ostrzeżenia przed silnym wiatrem, mogą zarządzić ścinkę krzyży - tak licznych na polskich drogach - aby chronić wiernych przed możliwymi skutkami ich upadków. Niewątpliwie jedynie wycinka wszystkich krzyży spowoduje zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa wiernych. W następnej kolejności można się spodziewać wycinki wiernych, aby swą obecnością w przestrzeni publicznej nie naruszali uczuć antyreligijnych niewiernych i nie stanowili zagrożenia dla tolerancyjnej części społeczeństwa.

Józef Wieczorek