Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 lipca 2010
Wkrótce ukaże się "Katyń" Andrzeja Przewoźnika
PAP

Andrzej Przewoźnik, Foto: Mariusz Kubik/Wikipedia
Monografia "Katyń", dzieło ostatnich lat życia Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, trafi do księgarń we wrześniu.

"Katyń" to skrupulatnie udokumentowana opowieść o zbrodni katyńskiej, jej przyczynach, przebiegu i skutkach oraz historia kłamstwa katyńskiego. Andrzej Przewoźnik, człowiek którego dziełem była budowa polskich cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje, członek polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, w ostatnich latach życia pracował nad tą monografią. Po jego śmierci prace ukończyła jego wieloletnia współpracownica z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Jolanta Adamska. Książka oparta na analizie zasobów archiwalnych zawiera też współczesne załączniki - m.in. przemówienie, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

"Otrzymaliśmy dzieło wybitne i ważne. Do ogromnej literatury odkrywającej prawdę o zbrodni katyńskiej dopisana została glossa niezwykła. O wyjątkowości tego tomu zdecydowała osoba Autora, Andrzeja Przewoźnika - historyka, a zarazem sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (w latach 1992-2010). Autor zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wraz z Prezydentem RP i towarzyszącymi Mu osobami. Całe swoje zawodowe życie poświęcił rozplątywaniu nici fałszów i kłamstwa wokół zbrodni, która od 70 lat ciążyła na stosunkach między Polską a Rosją. Prezentowana praca jest swoistym testamentem i hołdem złożonym tym wszystkim, którzy torowali drogę do prawdy. Andrzej Przewoźnik zajął wśród nich miejsce poczesne" - napisał Adam Rotfeld w posłowiu do książki.

"Katyń" Andrzeja Przewoźnika ukaże się nakładem "Świata Książki".


Źródło: PAP: Polonia dla Polonii.