Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
5 sierpnia 2010
"Anna Solidarność"
Marek Baterowicz

“ANNA SOLIDARNOŚĆ” - to tytuł książki Sławomira Cenckiewicza, wydanej niedawno w Poznaniu nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, ale w racji źródłowego zaplecza będącej bardziej owocem Instytutu Pamięci Narodowej. Ten potężny tom ( 758 stron z przypisami, zdjęciami i indeksem) przedstawia życie oraz działalność Anny Walentynowicz ( 1929 – 2010) na tle epoki. Mało kto wie, że ta prosta robotnica, suwnicowa i spawarka, była nie tylko Matką Solidarności, ale już w latach 1978-1980 działała w represjonowanych Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Współpracowała też z pismem „Robotnik Wybrzeża”, publikując artykuły. Książka jest biografią pani Anny, lecz ukazując jej życie na tle wydarzeń tamtych lat, staje się również opowieścią o wielu osobach, które tworzyły historię, by wspomnieć tu zaledwie pikantne szczegóły o Wałęsie ( str.88, 127 i inne) czy Borusewiczu.

W tej książce – która jest też hołdem dla „Solidarności” – wplecione są relacje z obozu wrogów ( np. opis operacji SB przeciwko Międzyzakładowemu Komitetowi Strajkowemu, vide str.130) a czasem o sytuacji w kraju. Książka zatem czyta się niejako na kilku poziomach, a bogactwo informacji o tamtych czasach uzupełniają fotokopie wielu dokumentów czy notatek służbowych lub meldunków operacyjnych. Czytelnik znajdzie w tej książce także kulisy konfliktu między Wałęsą a Gwiazdami.

Anna Walentynowicz – kobieta niezwykła, z charyzmą a energią niemal herkulesową – tworzyła historię, nieraz pozostając w cieniu. Nie wyobrażamy sobie ile zawdzięczają Jej właśnie Polacy, dzisiaj już zyjący w prawie demokratycznym kraju. To ona zatrzymała robotników, gdy 17 sierpnia 1980 (po trzech dniach strajku) zamierzali opuścić stocznię, a zatem uratowała protest idący do zwycięstwa. Jej też pomysłem była msza odprawiona podczas strajku w stoczni przez księdza Henryka Jankowskiego. Ona też pierwsza wnosiła o beatyfikację księdza Jerzego Popiełuszko. Potrafiła w kilku słowach zawrzeć istotę rzeczy jak np. „Solidarność to narodowe powstanie przeciwko komunistom!” A do końca walczyła o prawdę. Odznaczona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zginęła razem z Nim niedaleko lasu katyńskiego.

Do tej wspaniałej książki dołączone jest CD z zapisem spotkania Anny Walentynowicz z działaczami „Solidarności” wrocławskiej.

Marek Baterowicz

Książka ta powinna znaleźć się w każdym domu polskich emigrantów. Nabyć ją można w internecie, ale będzie też można ja zamówić na spotkaniu solidarnościowym w te niedzielę w Ashfield.

Tu kolejna recenzja z książki i koszyk do internetowych zakupów.