Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 listopada 2010
Ojciec naszej niepodległości
150 rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego
Był bez wątpienia wybitną osobowością epoki, fenomenem nawet na tle największych odtwórców. Niezwykła pełnia zalet, wielość talentów pozwalały mu na działalność w różnych dziedzinach, i to z wybitnymi osiągnięciami. Człowiek ujmujący, o wielkim uroku osobistym, niezwykłej dobroci i prawości. Wszystko to kreuje Paderewskiego na jednostkę zupełnie wyjątkową, niepowtarzalną.

Legenda Ignacego Jana Paderewskiego jako pianisty miała swoje pełne uzasadnienie nie tylko w jego geniuszu muzycznym. Wielkie bogactwo wewnętrzne tego artysty rzutowało bez wątpienia na jego sztukę odtwórczą. Jako kompozytor Paderewski nie zawsze jest doceniany, a przecież posiada szlachetną inwencję twórczą, doskonałe rzemiosło kompozytorskie i swój bardzo osobisty styl, w którym "polska nuta" jest wyraźnie wyczuwalna. Jako mąż stanu Paderewski odegrał wielką rolę w kształtowaniu na nowo polskiej niepodległej rzeczywistości. Była ona ukoronowaniem jego gorącego patriotyzmu i usilnych starań poświęconych sprawie Ojczyzny, w których jako autorytet artystyczny odegrał niemałą rolę. Te trzy zasadnicze nurty działalności Paderewskiego trzeba brać pod uwagę, mówiąc o tym wielkim człowieku. W niniejszym szkicu pragnę skoncentrować się przede wszystkim na jego działalności artystycznej.

Na krawędzi wieku
Paderewski żył na przełomie XIX i XX wieku (urodził się 6 listopada 1860, zmarł 29 czerwca 1941 roku), a nawet na przełomie dziejów historycznych i wielkich przemian w wielu dziedzinach życia. Przyszedł na świat jeszcze w epoce romantyzmu, a ściślej neoromantyzmu. Schyłek jego życia dotyka zaś niemal ery atomowej. Wielkie wynalazki w różnych dziedzinach, jak: samolot, radio, telefon, fonograf czy kinematografia - której zwolennikiem był Paderewski - nie mogły pozostać bez wpływu także i na sztukę. Niemal na jego oczach zmieniały się założenia estetyczne, rodziły się różne "izmy": impresjonizm, futuryzm, kubizm itp. w sztukach plastycznych. Natomiast w architekturze dawne style zastąpiła "nowa rzeczowość". Epoka wielkiego romantyzmu odchodzi bezpowrotnie, chociaż Paderewski odczuwa jeszcze jej powiew. W dziedzinie kunsztu pianistycznego zostawiła ona niedoścignione wzory, jak Chopin i Liszt, po których zjawiła się plejada dalszych wirtuozów. Miał więc Paderewski z kim się mierzyć. Obronił jednak swoją sztukę przed jej obniżeniem, tanim efekciarstwem i zachował wysokie jej ideały.

[]Szlachetność serca i duszy Początkowo gry na fortepianie nie uczyli Paderewskiego sławni pedagodzy. W 12. roku życia przyjeżdża do Warszawy, aby w tutejszym konserwatorium kontynuować naukę. Następnie udaje się do Berlina na studia kompozycji, by w końcu dotrzeć do Teodora Leszetyckiego w Wiedniu. To położyło kres wahaniom co do wyboru drogi. Późno, bo dopiero w 25. roku życia, Paderewski decyduje się zostać pianistą. Dzięki nieprawdopodobnej sile woli i tytanicznej pracy - potrafił ćwiczyć po 11 godzin dziennie! - doprowadził swoją sztukę na parnas. Osiągnął środki ekspresji, które pozwoliły mu wyrazić wszystko, co odczuwał w danym utworze, a muzykę odczuwał niezwykle naturalnie i głęboko. Studia kompozytorskie zaś przyczyniły się do tego, że rozumiał konstrukcję utworu, co miało zasadniczy wpływ na jego interpretację.

Wyjątkowa intuicja artystyczna, wybitna inteligencja i dobroć serca pozwoliły Paderewskiemu na przepojenie wykonywanego dzieła życiem. Nade wszystko jednak duch artysty, ów wewnętrzny imperatyw, sprawiał, że swoje wizje artystyczne potrafił przekazywać słuchaczom w tak przejmujący i przekonujący sposób. Stąd zapewne biorą się owe "niewytłumaczalne magie" przypisywane Paderewskiemu - wystarczy zapoznać się z niektórymi opisami jego koncertów, pragnącymi odsłonić choć rąbek tajemnicy tego wielkiego kunsztu. Prawda, że emanacja artysty ma wielkie znaczenie w sztuce odtwórczej, a składają się na nią przede wszystkim wielka osobowość i indywidualność wykonawcy, jego wyjątkowe ukształtowanie psychofizyczne. Niemniej wiele jest czynników w pianistyce, które można określić i nazwać, a nawet wartościować. Estetyka Paderewskiego ma silny związek z założeniami etycznymi i stąd pochodzi wielka szlachetność jego kreacji artystycznych.

Siła ekspresji i elegancji
Działalność koncertowa Paderewskiego rozpoczęła się wspaniałym debiutem w Paryżu 3 marca 1888 roku. Naturalnie, poprzedziły go młodzieńcze próby koncertowania - sławne całoroczne tournée po różnych zakątkach Rosji, występy w Krakowie, Warszawie i w Alzacji. Następne lata były pasmem wspaniałych sukcesów artysty. Zaprowadziły one Paderewskiego na różne kontynenty, do najwspanialszych sal koncertowych oraz przed wymagającą publiczność, jak np. londyńska. Jak grał Paderewski, możemy w przybliżeniu dowiedzieć się z pozostawionych nielicznych nagrań, chociaż są one tak jeszcze niedoskonałe. Zostały bowiem dokonane w czasie, kiedy wynalazek ten dopiero się rozwijał. Kiedy słuchamy tych nagrań, uderza nas w pierwszym rzędzie piękny, śpiewny, często wspaniały, silny, niemal spiżowy dźwięk o wielkiej nośności, jasności i barwności. Niezwykłe bogactwo wyobraźni, fantazji i odczucia w niuansowaniu ukształtowań frazy oraz jej zdobienia i jej niezwykła giętkość, czasami niemal kapryśność - oto inne cechy, które możemy odczytać z tej przecież niepełnej dokumentacji wielkiego artyzmu Paderewskiego.

Wirtuozeria, czy w ogóle technika pianistyczna, u Paderewskiego służy wyrażaniu głębszych, ukrytych treści w utworze, dlatego nie wysuwa się na pierwszy plan. Nawet w utworach specjalnie nadających się do wirtuozowskiego popisu zachwyca nas w pierwszym rzędzie wdzięk, stylowość i elegancja wykonania, jak np. w X Rapsodii Węgierskiej Franciszka Liszta, którą grał z niebywałą łatwością i lekkością. Ekspresja u Paderewskiego koncentrowała się w pierwszym rzędzie na melodii jako głównej nosicielce treści emocjonalnych w muzyce. Nawet w tańcach, jak np. w Walcu As-dur op. 34 Chopina, szybkie pasaże traktuje melodyjnie. Paderewski w swojej interpretacji nigdy nie przeoczy modulacji, progresji, kadencji itp. Widzimy tu wykonanie wręcz kompozytorskie. Najogólniej można by scharakteryzować styl wykonawczy Paderewskiego jako romantyczny, deklamacyjny, oparty na prozodii mowy ludzkiej. I tutaj Paderewski zbliża się do podobnego Chopinowi rozumienia muzyki.

Jest także kontynuatorem polskiego elementu w interpretacji, jak liryzm, zaduma, rycerskość, duma sarmacka czy bohaterski ton patriotyczny. Większe formy instrumentalne posiadają w interpretacji Paderewskiego konstrukcję monumentalną i klasyczną równowagę elementów wyrazowych. Wszystkie jego wykonania cechuje nade wszystko przepojenie każdej nuty szlachetnym uczuciem. W utworach romantycznych, jak u Chopina czy Schuberta, wzrasta ono do serdecznego ciepła, ale każdy zamysł interpretacyjny przeprowadzony jest inteligentnie i konsekwentnie.

Wielkość i niepospolitość ducha oraz serca Paderewskiego objawiają się nie tylko w sztuce, ale także we wspaniałomyślności i życzliwości, które przez całe życie okazywał swoim rodakom, a także innym potrzebującym artystom. Wśród nich był wspaniały włoski artysta Arturo Benedetti Michelangeli, któremu Paderewski pomógł u zarania jego kariery pianistycznej po zwycięstwie w konkursie pianistycznym w Genewie w 1939 roku. W moich kontaktach z tym wielkim artystą, którego w swoim czasie byłam uczennicą, miałam okazję zauważyć, jak wielki wpływ wywarł na nim Paderewski nie tylko jako muzyk, ale i jako człowiek w relacjach z innymi.

Ojciec naszej niepodległości
Po koncertach Paderewskiego pisano entuzjastyczne recenzje, np. po debiucie w Paryżu nazwano go "zmartwychwstałym Chopinem", "jednym z najbardziej niezwykłych pianistów, jakiego znamy". Królowa Wiktoria po koncercie Paderewskiego w jej pałacu wpisuje do swojego diariusza: "Gra tak przecudnie, z taką siłą wyrazu i głębokim uczuciem". Sztuka Paderewskiego nastrojona na wysoką nutę wzbudzała nie tylko podziw słuchaczy, lecz także szacunek wszystkich, którzy mieli szczęście uczestniczyć w tych ucztach duchowych. Nawet koronowane głowy przed nim się chyliły, a wśród jego przyjaciół było wielu mężów stanu. Nic więc dziwnego, że po I wojnie światowej mógł odegrać tak wielką rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przypieczętowanej podpisaniem razem z Romanem Dmowskim tak ważnego dla nas traktatu wersalskiego. Dla polskiej sztuki pianistycznej pozostanie zaś ten wielki artysta najwyższym jej wyrazem.

Lidia Kozubek

Lidia Kozubek - wybitna polska pianistka i pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, wykształciła wielu cenionych na świecie pianistów.

Romantyk fortepianu - Nasz Dziennik